<

W 10 dni poznaj historię Lublina

4 Kwiecień 2017

Niemal 300 wydarzeń mają do wyboru mieszkańcy Lublina, którzy wezmą udział w Sezonie Lublin. Szósta edycja, zaplanowana w dniach 28 kwietnia – 7 maja, będzie szczególna ze względu na jubileusz 700-lecia Miasta.

Program zachęca do poznania dawnych historii Lublina, poznania biografii ciekawych postaci czy odkrycia nieznanych miejsc na mapie. Zapisy ruszają 19 kwietnia na stronie http://www.sezon.lublin.eu lub w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej.

- Poprosiliśmy naszych lokalnych partnerów o przygotowanie propozycji wydarzeń, które wpisują się w jubileusz 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich. Oprócz spacerów i historycznych wycieczek przygotowaliśmy także warsztaty, spływy kajakowe i szereg atrakcji nawiązujących do naszej bogatej tradycji. Specjalne wydarzenia dedykowane są najmłodszym Lublinianom. Serdecznie zachęcam mieszkańców do wybrania się prawdziwą podróż przez stulecia naszego miasta - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Dzięki współpracy z ponad 30. partnerami mieszkańcy mogą poznać historię podczas siedmiu wyjątkowych spacerów na 700-lecie, posłuchać dźwięków Ogrodu Saskiego, przejść uliczkami dawnego Lublina rozjaśnionego światłem latarni gazowych. Z pomocą opowieści przewodników turystycznych będzie można przenieść się na ulice wypełnione turkotem dorożek, świstem pierwszych odjeżdżających pociągów, warkotem startujących samolotów o dumnej nazwie „Lublin” produkowanych w fabryce Plagego i Laśkiewicza, czy myśliwskich Ansaldo A-1 Balilla. Przybliżone będą tradycje jarmarków lubelskich od Średniowiecza do XX w., a podczas warsztatów kulinarnych uczestnicy odkryją smak królującej na stołach kaszy zgłębiając receptury i tajniki przygotowywania regionalnych dań wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Lubelskiego.

Odrębne propozycje zostały przygotowane dla najmłodszych uczestników Sezonu. Będą to gry historyczne, questy czy gry miejskie. Drużyny będą walczyły o koronę królewską Zygmunta Augusta, paziowie będą podążać śladami starej mapy i wykonywać zadania związane z historią
i lubelskimi legendami oraz zbierać informacje o polskich królach, którzy byli związani z Lublinem. Dzieci będą mogły zgłębiać tajemnice regionalnej kuchni podczas warsztatów prowadzonych przez doświadczonych kucharzy.

W ramach Sezonu Lublin przygotowano także wycieczki elektrycznymi busikami, spływy kajakowe, wyprawy rowerowe, zwiedzanie portu lotniczego i spacery szlakiem komisarza Maciejewskiego. Podczas Sezonu Lublin organizowany jest również konkurs fotograficzny Foto Sezon 2017, w którym może wziąć udział każdy uczestnik wydarzenia.

Kalendarium wydarzeń oraz aktualne informacje na temat Sezonu Lublin 2017 są dostępne na stronie internetowej www.sezon.lublin.eu. Zapisy na wybrane imprezy prowadzone będą od 19 kwietnia za pośrednictwem strony www.sezon.lublin.eu i stacjonarnie w biurze obsługi Sezonu Lublin, które mieści się w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej.

Aby umożliwić udział w Sezonie, jak największej liczbie osób, każdy uczestnik będzie mógł zapisać się maksymalnie na dwa wydarzenia. Podczas rezerwacji należy wypełnić formularz i podać numer telefonu, na który zostanie przesłany SMSem kod umożliwiający dokonanie rezerwacji.