<

Film i muzyka podczas Sezonu Lublin

15 Kwiecień 2017

Sezon Lublin to nie tylko zwiedzanie i spacery. Nasi partnerzy przygotowali także spektakle oraz pokazy filmowe i multimedialne. Ponadto zapraszamy do poznania Lublina poprzez jego smaki i muzykę.

 

Filmy i spektakle

Fundacja Sceny InVitro przygotowała osadzoną w okresie międzywojnia inscenizację legendy o lubelskim kamieniu nieszczęścia (30 kwietnia), która opowiada o jego roli w świecie rzezimieszków Starego Miasta.

Osoby lubiące kino zapraszamy na przygotowane przez Muzeum Lubelskie pokazy filmowe ukazujące przeszłość położonych w sercu Starego Miasta kamienic oraz ich mieszkańców.:

  • "Album rodzinny" (5 maja) to film w reżyserii Andrzeja Titkowa opowiadający skomplikowaną, pełną wewnętrznego napięcia historię dwóch zasymilowanych rodzin żydowskich z Lublina, Arnsztajnów i Meyersonów.
  • Sergiusza Riabinina do źródeł podróż sentymentalna" (4 maja) w reżyserii Piotra Zdanowicza przybliża dzieje rodziny Riabininiów oraz kamienicy przy Złotej 3.

Teatr Stary przygotował muzyczno-filmową impresję pochodzącego z Lublina pianisty Bartka Wąsika pt. "Kocham, Lublin, Szanuję. Historie miasta" (7 maja). Film był realizowany w różnych zakamarkach Lublina przez ponad rok. Projekcji filmu będzie towarzyszyć muzyka skomponowana przez pianistę.

Wystawy i pokazy multimiedialne

Muzeum na Majdanku zaprasza na:

  • Spotkanie "Od tej pory staliśmy się numerami" (4, 5 maja) podczas którego omówione zostaną rodzaje i elementy strojów więźniarskich oraz oznaczenia, jakie musieli nosić osadzeni. Zaprezentowane będą także przykłady tzw. sztuki obozowej.
  • Wystawę „Świadectwa życia w miejscu zagłady” (29 kwietnia) prezentującą prywatne dokumenty oraz zdjęcia, a także przedmioty osobiste znalezione na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz obozu pracy na tzw. Flugplatzu. Obiekty stanowią niepokazywaną dotychczas szerszej publiczności część zbiorów Muzeum na Majdanku. Otwarcie wystawy będzie poprzedzone krótkim wykładem.

Muzeum Historii Miasta zaprasza na pokaz multimedialny „Krzywa Wieża” w Lublinie? - Brama Krakowska i jej znaczenie w historii Lublina (4 maja). Wystawę „Od historii do współczesności” (28 kwietnia – 7 maja) przygotowała Izba architektów. Jest ona prezentacją wybranych, ważnych dla miasta obiektów, zrealizowanych w przestrzeni publicznej w wyniku otwartych konkursów architektonicznych.

Kuchnia i Muzyka

Na lubiących gotować czekamy na warsztatach kulinarnych przygotowanych przez biuro Krajka (29,30 kwietnia, 1,3,6 maja) oraz Fundację „Wczoraj i Dzis dla Jutra” (7 maja). Fundacją przygotowała także prelekcje i degustacje (4 maja) podczas których będzie można poznać kuchnię średniowieczną i staropolską a także ormiańską, rusińską czy żydowską. Spotkaniom towarzyszyć będzie muzyka.

Śpiew i muzykę znajdziemy także podczas wieczoru z piosenką turystyczną przygotowanego przez LROT (28 kwietnia) czy na warsztatach Lubelskiej muzyki regionalnej na które zaprasza biuro Krajka (28 kwietnia). Muzycznie będzie również podczas spaceru „Lublin wierszem i słowem opisany” (29 kwietnia) przygotowanym przez Lubelskie Stowarzyszenie Pilotów i przewodników Turystycznych „Pogranicze”. Tutaj znane miejsca zostaną przedstawione w sposób inny, oryginalny i niepowtarzalny, bo z montażem słowno-muzycznym.

Inną propozycją jest „Sen o lokacji” (28 kwietnia) przygotowany przez Radosława I. Bułtowicza na którym poznamy projekcją analogową diaporamy z muzyką na żywo dla uczestników przygotowane zostały zajęcia warsztatowe oraz oprowadzenie po Muzeum Historii Miasta Lublina.