<

Sezon Lublin 2017 za nami

11 Maj 2017

28 kwietnia po raz szósty zaprosiliśmy mieszkańców i turystów do udziału w symbolicznym rozpoczęciu sezonu turystycznego w naszym mieście. Z okazji Jubileuszu 700-lecia program tegorocznego Sezonu Lublin był wyjątkowy. Uczestnicy mieli do wyboru 98 imprez przygotowanych przez 31 partnerów. Od 28 kwietnia do 7 maja w 300 wydarzeniach wzięło udział prawie 7000 osób.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się opracowany przez PTTK cykl 7 spacerów historycznych opowiadających fascynującą historię Lublina od 1317 do 2017 roku. Turyści chętnie poznawali wielokulturowość naszego miasta podczas prelekcji, warsztatów i degustacji prowadzonych przez Fundację "Wczoraj i dziś dla jutra". Komplet widzów zasiadł na widowni Teatru Starego podczas wydarzenia Kocham, Lublin, Szanuję w wykonaniu Bartka Wąsika. Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna zaprosiła uczestników Sezonu na prelekcje o dawnym przemysłowym Lublinie, questy, gry miejskie, wycieczki szlakiem legend i lubelskie zagadki z audioguidem. Zainteresowanie wzbudziła inscenizacja lubelskiej legendy przygotowana w przestrzeni miasta przez Scenę InVitro i sen o lokacji miasta w opracowaniu Radosława I. Bułtowicza. W rolę mieszczan wcielali się przechodnie podczas wydarzenia "Zdjęcie historii" przygotowanego przez Lubelską Lokalną Organizację Turystyczną.

Nie zabrakło chętnych do wysłuchania, opowiadanych przez KRAJKĘ, lubelskich legend na dobranoc i śmiałków, którzy dali się poprowadzić Lubelskiemu Stowarzyszeniu Pilotów i Przewodników Turystycznych „POGRANICZE” w miejsca w których straszy. Tradycyjnie dużą popularnością cieszyło się śledztwo w Archiwum Kryminalnym, zwiedzanie Portu Lotniczego, Trasy Podziemnej i Podziemi Perły - Browarów Lubelskich S. A. Organizatorzy oprowadzali grupy uczestników podczas spacerów śladami Modernizmu w Lublinie (Marcin Semeniuk), Bolesława Prusa (przygotowanych przez Studio Format), lubelskich żydówek, artystek, kobiet nauki i działaczek kultury (HerStory) i spacerów po żydowskim Lublinie (ROOTKA). Swoje drzwi otworzyło podczas Sezonu Lublin Metropolitalne Seminarium Duchowne, a Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków zaprosiło do poznawania galerii dzieł sztuki na wolnym powietrzu.

Tradycyjnie, turyści poznawali Lublin z okien elektrycznych busików (Atlas Travel), kajaków (kajaki.lublin.pl, MOSiR) i rowerów (Rowerowy Lublin). Aktywni biegli po prawdziwym Lublinie (Lubelskie Stowarzyszenie Biegowe), odkrywali Lublin z mapą i maszerowali na orientację (juraszewski.pl). Chętni budowali Lublin w Muzeum Wsi Lubelskiej, zwiedzali Muzeum Lubelskie, Muzeum na Majdanku i poznawali znaczenie słowa drukowanego w Domu Słów. Do podróży w czasie zaprosiła wystawa przygotowana przez Lubelską Okręgową Izbę Architektów RP.

Szczególnie cieszy nas udział dzieci, które uważnie zwiedzały Galerię Labirynt i słuchały lubelskich legend, odmierzały, ważyły, mieszały, ugniatały, lepiły, piekły i gotowały w trakcie warsztatów kulinarnych 700 lat lubelskiej kuchni. Najmłodsi podróżowali w wózeczkach podczas Baby Tour. Dziękujemy i do zobaczenia za rok!