<

Artystyczny Sezon Lublin

21 Kwiecień 2018

Podczas Sezonu Lublin warto wybrać się na wydarzenia, które pomogą odkryć w każdym z nas artystyczną duszę!

Rodziny z dziećmi zapraszamy na imprezę zorganizowaną przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA Złota Rybka w Oleju – rodzinny spacer uliczkami Starego Miasta oraz warsztaty. Będzie to rodzinny, bogaty w ciekawostki spacer ul. Olejną, Rybną i Złotą zakończony warsztatami w formie Mini Miasteczka Zabaw – z ul. Rybną (wypychanie breloczka / poduszeczki w kształcie rybki), z ul. Olejną (rozpoznawania zapachów i eksperymentowanie z zapachami), z ul. Złotą (pozłacanie i produkcja papierowej biżuterii) – dodatkowo skorzystać będzie można ze stanowiska baniek, wyścigów ślimaków oraz rurociąg z kolorowymi piłeczkami (28, 29 kwietnia oraz 5, 6 maja).

Kolejnym wydarzeniem są Ćwiczenia z wolności – edukacyjne warsztaty rodzinne dla dzieci 3–6 lat wraz z opiekunami przygotowane przez Galerię Labirynt. W ramach zajęć rodzinnych odbędą się nietypowe ćwiczenia, których główną osią będzie swoboda tworzenia. Uczestnikom zaproponowane zostaną  zajęcia sensoryczne, podczas których dzieci wraz z opiekunami będą mogły spróbować samodzielnego tworzenia materiałów i narzędzi artystycznych, opartych na nietypowych metodach twórczych, z wykorzystaniem produktów spożywczych oraz materiałów nieużywanych zwykle do zadań plastycznych (28 kwietnia).

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna zaprasza na wydarzenie Dzieci poznają historię Lublina – spacer i warsztaty plastyczne. Przestrzenią spaceru będą miejsca znane oraz mniej uczęszczane tajemnicze podwórka i zaułki. Stare Miasto stanie się obszarem gry i opowieści o miejscach, ludziach i doświadczeniach. Wędrówka umożliwi dzieciom porównanie, jak wyglądało życie dawniej, a jak obecnie, oraz obserwację, jak zmieniało się miasto przez wieki. Po spacerze odbędzie się część twórczo-manualna, podczas której uczestnicy wykonają własne obiekty artystyczne związane z Lublinem (28, 29 kwietnia).

Lubelskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników Turystycznych „POGRANICZE” zaprasza na 2 wydarzenia. Pierwszym z nich jest Migawka Lubelska – Aleje Racławickie, czyli projekt, który łączy działania z zakresu fotografii i turystyki miejskiej. Spacery połączone z warsztatami zachęcają uczestników do poszukiwania wyjątkowego charakteru i niepowtarzalnego klimatu miasta. Wydarzenie poświęcone będzie architekturze miasta i jej różnorodności (28, 29 kwietnia). 

Kolejnym wydarzeniem jest Migawka Lubelska – UMCS, którego trasa wiedzie przez dawne i współczesne obiekty architektoniczne zaprojektowane na cele edukacyjne na terenie Miasteczka Akademickiego (6 maja).

Fundacja Szpilka organizuje Lubelskie warsztaty sitodruku inspirowane wolnością, podczas których uczestnicy zapoznają się z techniką i historią sitodruku. Każdy samodzielnie wydrukuje motywy retro Lublina i hasło „Lublin 1918–2018. Inspiruje nas wolność”. Nadruki zostaną wykonane na t-shirtach oraz na torbach (27, 28, 29 kwietnia oraz 1 maja).

Drugim wydarzeniem są Plakaty w stylistyce dwudziestolecia międzywojennego. W ramach warsztatów uczestnicy zapoznają się z projektami, typografią, wzornictwem z tego okresu oraz ze sposobem projektowania reklamowego. Wykorzystując technikę szablonu, samodzielnie zaprojektują i wykonają plakat odnoszący się do Lublina promujący Lublin i hasło „Lublin 1918–2018. Inspiruje nas wolność” (30 kwietnia, 1 maja).

Fundacja Rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zaprasza na 3 wydarzenia z cyklu KUL jako równolatek Niepodległej. Pierwszym z nich jest Epoka dwudziestolecia międzywojennego — spotkanie tematyczne i warsztaty decoupage, podczas którego uczestnicy zajmą się ozdabianiem w technice decoupage pudełek, kuferków, szufladek i innych drobnych (drewnianych lub tekturowych) przedmiotów użytkowych. Będzie to również okazja do zaprezentowania uczestnikom warsztatów dawnej „galanterii biurowej” oraz np. szafek i szuflad katalogowych z zasobów KUL (28 kwietnia, 1 maja).

Kolejną imprezą jest Z archiwum Uniwersytetu — spotkanie tematyczne i warsztaty kaligrafii. Będzie to pokaz i nauka kaligrafowania, połączona z prezentacją kopii (skanów) zgromadzonych listów i podań pisanych przez przedwojennych wykładowców oraz studentów Uczelni. Próba rozczytania i zinterpretowania treści przedstawionych pism. Samodzielne wykonanie listu lub podania – nauka kaligrafii – warsztaty praktyczne (27, 30 kwietnia oraz 2 maja).

Ostatnim wydarzeniem są Historyczne przestrzenie KUL — prelekcja i warsztaty budowania makiet, które polegać będą na złożeniu i sklejeniu przestrzennej makiety przedwojennych zabudowań KUL. Będzie to okazja do zaprezentowania i omówienia historii dawnych budynków uniwersytetu (5, 6 maja).