<

Sezon Lublin na Starym Mieście

22 Kwiecień 2018

Dziś przedstawiamy pierwszą część wydarzeń odbywających się w ramach Sezonu Lublin na Starym Mieście i w jego okolicach!

Wystawa „Lublin. Pamięć miejsca” to wystawa poświęcona historii życia i zagłady społeczności lubelskich Żydów, a jej zwiedzanie odbędzie się z przewodnikiem (27 kwietnia).

Lubelskie zagadki z audioprzewodnikiem to wydarzenie podczas którego uczestnicy wypożyczają audioprzewodniki w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej. Dodatkowo otrzymują kartę pytań odnoszących się do szlaku staromiejskiego oraz 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę (od 27 kwietnia do 6 maja).

Podczas imprezy Jak wyglądał żołnierz polski 1918? za pomocą eksponatów znajdujących się w zasobach Sekcji Militariów uczestnikom zostanie ukazany przekrój umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia używanego przez członków Polskiej Organizacji Wojskowej, żołnierzy Polskiej Siły Zbrojnej z 1918 r. (27, 28 oraz 29 kwietnia).

Skok na skarbiec lubelskich kupców to zabawa, podczas której można wcielić się w rolę włamywacza i spróbować obrabować tajny skarbiec ukryty w podziemiach Starego Miasta (od 27 kwietnia do 6 maja).

Przewodnicy zapraszają mieszkańców Lublina i turystów na szlak barokowych świątyń, aby ukazać ich piękno i ponadczasowe dziedzictwo kulturowe regionu. Do najcenniejszych Skarbów Archidiecezji Lubelskiej tego okresu należą Archikatedra Lubelska pw. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty – dawny klasztor i kościół oo. Jezuitów oraz Metropolitalne Seminarium Duchowne z kościołem pw. Przemienienia Pańskiego (27, 28 kwietnia).

Zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej, to spacer po niemal 300-metrowej atrakcji turystyczno-edukacyjnej biegnącej pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Trasa powstała w wyniku połączenia kilkunastu z licznych staromiejskich piwnic, których historia sięga początku XVI w. (27, 30 kwietnia oraz 2, 4 maja).

600 lat fresków w kaplicy Trójcy Świętej to zwiedzanie z przewodnikiem jednego z najważniejszych zabytków Lublina – Kaplicy Trójcy Świętej, w której znajdują się niezwykle cenne freski bizantyjsko-ruskie, ufundowane przez króla Władysława Jagiełłę. W tym roku przypada 600. rocznica ich powstania (27, 28 kwietnia).

Lublin ze smakiem. Cebularze, bajgle, makagigi... – warsztaty kulinarne dla dorosłych to fantastyczna propozycja dla osób ciekawych kuchni międzywojennej, która pojawi się na tegorocznych warsztatach kulinarnych. Będą wspomnienia i próba odtworzenia dawnych smaków oraz zapachów! (27, 30 kwietnia oraz 2, 5 maja).

Historia rodu Wieniawskich sięga końca XVIII w. Rodzina na trwale zapisała się w historii naszego miasta, Polski, a niektórzy z nich w dziejach Europy. Zapraszamy na wydarzenie Lubelska saga rodu Wieniawskich – z udziałem w koncercie „Cztery pory roku” czyli spacer prowadzący po terenie Starego Miasta i Śródmieścia - miejscach związanych z rodziną Wieniawskich, a zakończy się zwiedzaniem Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego, połączonym z wysłuchaniem koncertu „Cztery pory roku” Vivaldiego w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej (27 kwietnia).

Minęła bezpowrotnie epoka landoletów i powozów, produkowanych w okresie międzywojennym w Lublinie, palarni cykorii czy zakładu wyrobów miedzianych, o którym przypomina ul. Miedziana. Zapraszamy do sali szkoleniowo-klubowej PTTK w kamienicy Rynek 8 na prezentację Dziejów lubelskiego przemysłu w formie zdjęć obiektów poprzemysłowych, które dzisiaj pełnią zupełnie inne funkcje (27 kwietnia).

„Minisejm – prolog Dnia i Nocy Unii Lubelskiej” to impreza poprzedzająca doroczne obchody unii lubelskiej. Program „Minisejmu” obejmuje zwiedzanie edukacyjne z przewodnikiem oraz warsztaty historyczne (27 kwietnia).

Piosenka to wierny towarzysz na szlaku, dlatego Wieczór z piosenką turystyczną to impreza skierowana do wszystkich miłośników wędrówek i śpiewu. Płomień tradycyjnego ogniska zastąpi blask świec, a wspólnym śpiewom uczestników akompaniować będą gitarzyści popularni w lubelskich kręgach turystycznych (27 kwietnia).

Podczas spaceru Sensacyjki i anegdoty Koziego Grodu przedstawione zostaną historie niezwykłe a uczestnicy zostaną zaangażowani poprzez scenki parateatralne. Śmieszny ten nasz Lublin? Czy może straszny? (27, 28 kwietnia)

Celem spotkania o nazwie "Tobie śpiewam, Lublinie…" Franciszka Arnsztajnowa (1865–1942) jest przypomnienie sylwetki Franciszki Arnsztajnowej – inspiratorki lubelskiego życia literackiego, poetki, która wiele swoich utworów dedykowała „umiłowanemu Lublinowi”, przyczyniając się po poetyckiej nobilitacji miasta (28 kwietnia).

Symbole narodowe, regionalne i lokalne określają naszą suwerenność, kształtują postawę patriotyzmu i identyfikacji z krajem i „małą ojczyzną”. Podczas Gry miejskiej „Symbole Lublina” młodzi uczestnicy poznają historię flagi polskiej, która została ustalona na Sejmie Królestwa Polskiego w 1831 r., a zatwierdzona w 1919 r., czyli rok po odzyskaniu niepodległości (28, 29 kwietnia).

Lublin to wyjątkowo twórcze miejsce, gdzie poezja i proza zawsze były obecne. Nie wybijały się jednak na piedestał historii, przez co zostały niesłusznie pomijane oraz zapomniane. Czas, aby to zmienić. Lublin wierszem i prozą opisany to wyjątkowa propozycja spaceru z przewodnikiem, który oprócz opowieści zaprezentuje słuchaczom fragmenty prozy i poezji związanej z Lublinem (28 kwietnia oraz 6 maja).

Lublin ze smakiem. Smaki naszych pradziadków – warsztaty kulinarne dla dzieci to wydarzenie, w którym udział pozwoli przybliżyć dzieciom lubelskie dania tradycyjne oraz opowiedzieć o naszej lokalnej kuchni, skupiając się tym razem na smakach Lublina z okresu międzywojnia. (28, 29 kwietnia oraz 5, 6 maja).

Żydzi w Lublinie – Szlak Pamięci. Ostatnia droga na Umschlagplatz to spacer upamiętniający wydarzenia nocy z 16 na 17 marca 1942 r. kiedy to Niemcy rozpoczęli likwidację lubelskiego getta. W ciągu kilku tygodni większość mieszkańców dzielnicy została deportowana do obozu zagłady w Bełżcu (28 kwietnia).

"Indywidualność na miarę wcale niepoślednią…" Stanisław Czechowicz (1899–1925) to spotkanie, którego celem jest przypomnienie sylwetki Stanisława Czechowicza, starszego brata Józefa Czechowicza. Przedwcześnie zmarły Stanisław – harcerz, legionista, żołnierz 1920 r., nauczyciel, student prawa Uniwersytetu Lubelskiego i intelektualista – odegrał ogromną rolę w życiu autora Poematu o mieście Lublinie (28 kwietnia).

Złota Rybka w Oleju – rodzinny spacer uliczkami Starego Miasta to wydarzenie dla całej rodziny, bogate w ciekawostki spacer ul. Olejną, Rybną i Złotą zakończony warsztatami w formie Mini Miasteczka Zabaw (28, 29 kwietnia oraz 5, 6 maja).

Dzieci poznają historię Lublina – spacer i warsztaty plastyczne to propozycja dla najmłodszych mieszkańców Lublina. Przestrzenią spaceru będą miejsca znane oraz mniej uczęszczane tajemnicze podwórka i zaułki. Stare Miasto stanie się obszarem gry i opowieści o miejscach, ludziach i doświadczeniach. Wędrówka umożliwi dzieciom porównanie, jak wyglądało życie dawniej, a jak obecnie, oraz obserwację, jak zmieniało się miasto przez wieki (28, 29 kwietnia).

Trzy wieki istnienia Seminarium Duchownego w Lublinie sprawiło, iż miejsce to przepełnione jest epokowymi zabytkami, a jego mury i wnętrze są świadectwem pięknej historii. Zwiedzanie pod opieką pani kustosz rozpocznie się od kościoła seminaryjnego pw. Przemienienia Pańskiego z przylegającą neogotycką kaplicą, w której znajduje się unikatowy ikonostas autorstwa Jerzego Nowosielskiego (29 kwietnia).

Gra miejska „Ku niepodległej” to aktywizująca forma spędzania czasu dla całych rodzin. Podczas gry drużyny „przeniosą się w czasie”, a ich zadaniem będzie przechwycenie zaszyfrowanej informacji, dzięki której uda się powstrzymać i rozwikłać tajny plan zaborcy. Na uczestników będą czekały zadania: logiczne, strategiczne, sprawnościowe, kreatywne oraz sprawdzające umiejętność współpracy (29 kwietnia).

Na straganie w dzień targowy, czyli o jarmarkach lubelskich to spacer, który rozpocznie się na wzgórzu Czwartek – w miejscu dawnej osady handlowej z VI w., następnie średniowiecznym traktem handlowym wzdłuż obecnej ul. Ruskiej uczestnicy dotrą do dawnej dzielnicy żydowskiej na Podzamczu, do placów targowych na Wzgórzu Staromiejskim: Placu po Farze, placu Rybnego, na Rynek oraz poza mury miejskie: na Korce, plac Bernardyński i plac przy ul. Świętoduskiej. Przewodnik opowie m.in. o kupcach, którzy przybywali do „Koziego grodu” z różnych stron świata (30 kwietnia).

Lubelska saga rodu Wieniawskich – z udziałem w minirecitalu organowym to spacer połączony ze zwiedzaniem Filharmonii Lubelskiej (30 kwietnia).

„Wielokulturowość Lubelszczyzny w dwudziestoleciu międzywojennym” - osadnictwo ukraińskie to spotkanie, podczas którego poznamy historię osadnictwa ukraińskiego na terenie Lublina i Lubelszczyzny, ze szczególnym uwzględnieniem dwudziestolecia międzywojennego. W programie przewidziano występ Lubelskiej Ukraińskiej Dziecięcej Grupy Bandurzystów oraz występ zespołu „Rumenok z Krainy Rumianku”. Dodatkową atrakcją będzie degustacja dań ukraińskich (30 kwietnia).

Genius loci (duch opiekuńczy) nieistniejących świątyń Lublina to wydarzenie podczas którego przewodnik w czasie pokazu multimedialnego w sali szkoleniowo-klubowej PTTK zaprezentuje rysunki i zdjęcia niezachowanych do dziś kościołów Lublina (30 kwietnia).