<

Sezon Lublin poza Starym Miastem

24 Kwiecień 2018

Była już propozycja Sezonu Lublin na Starym Mieście. W dniu dzisiejszym zapraszamy z kolei na prezentację wydarzeń odbywających się w Śródmieściu!

Mykola Ridny to artysta pochodzący z Ukrainy, który mieszka i tworzy w Charkowie. W swojej twórczościposługuje się różnymi mediami, począwszy od wczesnych działań zbiorowych w przestrzeni publicznej po instalacje o charakterze site-specific, rzeźbę, film krótkometrażowy i eseje, które stanowią obecnie główny element jego praktyki. Galeria Labirynt wychodzi z propozycją Oprowadzenia kuratorskiego po wystawie Mykoly Ridny’ego. Dodatkowo oprowadzenie będzie z tłumaczeniem na język migowy (4 maja).

Kolejnym wydarzeniem Galerii Labirynt jest Oprowadzenie kuratorskie po wystawie edukacyjnej dla dzieci o nazwie „W tym cała sztuka”. Wydarzenie skierowane jest dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat oraz dla ich rodziców. Głównym założeniem wystawy jest otwarta formuła, pozwalająca dzieciom przekształcać formę dzieł lub zmieniać ułożenie prac na wystawie (5 maja).

Kolejnie Galeria Labirynt składa propozycję rodzinnych warsztatów edukacyjnych dla dzieci w wieku 3-6 lat wraz z opiekunami, czyli Ćwiczeń z wolności. Podczas zajęć sensorycznych dzieci wraz z opiekunami będą mogły spróbować samodzielnie wykonać materiały i narzędzia artystyczne, które są oparte na nietypowych metodach twórczych (30 kwietnia, 1 maja).

Ostatnim z wydarzeń jest wykład otwarty skierowany do osób dorosłych O wolności w sztuce współczesnej. Wykład przybliży to zagadnienie na przykładzie działalności wybranych polskich i zagranicznych twórców w Galerii Labirynt (27 kwietnia).

Tematem spotkania o nazwie Osadnictwo ewangelików – prelekcja i degustacja będzie osadnictwo ewangelików na terenie Lublina i Lubelszczyzny. Program wydarzenia obejmuje prelekcję, pokaz filmu oraz degustację tradycyjnych dań, których receptura jest ściśle związana ze świętami ewangelickimi (2 maja).

Fundacja Rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zaprasza na cykl warsztatów o nazwie KUL jako równolatek Niepodległej.

Podczas pierwszego wydarzenia - Epoka dwudziestolecia międzywojennego odbędzie się spotkanie tematyczne i warsztaty decoupage, podczas których wyświetlana będzie tematyczna prezentacja multimedialna o KUL-u w okresie dwudziestolecia międzywojennego, prezentowane będą zbiory oryginalnych i przedwojennych wyrobów a na sam koniec uczestnicy samodzielnie wykonają prace w technice decoupage (28 kwietnia, 1 maja).

Drugie spotkanie, Z archiwum Uniwersytetu, poświęcone jest warsztatom kaligrafii. Na zajęciach przedstawiona będzie multimedialna prezentacja dotycząca kaligrafii, następnie uczestnicy zajęć poznają techniki odczytywania archiwów a na koniec, sami podejmą się samodzielnego pisania kaligraficznego (27, 30 kwietnia oraz 2 maja).

Kolejnym warsztatem jest prelekcja i warsztaty budowania makiet, Historyczne przestrzenie KUL. Jest to wspaniała okazja do zaprezentowania i omowienia historii dawnych budynków Uniwersytetu (5, 6 maja).

Kuchnia lubelskich żaków, czyli podróż historyczno-gastronomiczna będzie nietypową i atrakcyjną lekcją historii najnowszej. A dla starszych podróżą sentymentalną. Kolejnym etapem zajęć będzie zwiedzanie Muzeum, które mieści się w siedzibie dawnej stołówki KUL-u. Po prelekcji i zwiedzaniu zapraszamy na degustację: “Kuchnia z okresu PRL-u” (28 kwietnia, 29 kwietnia).

Fundacja Teren Otwarty zaprasza na Wideospacer „Architektura niepodległego państwa”. Podczas spotkania zostaną przedstawione najciekawsze przykłady lubelskiej architektury, wzniesionej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz powojenne projekty i realizacje wybitnych architektów (28 kwietnia, 5 maja).

Fundacja HerStory przygotowała spacery, którym przyświeca idea uczczenia 100-lecia praw wyborczych kobiet w Polsce, które są nieodłączną częścią wejścia Polski w nowy rozdział: Niepodle­głość, czyli Spacer herstoryczny śladami lubelskich artystek i działaczek kultury (2, 3 maja) oraz Spacer herstoryczny śladami lubelskich kobiet nauki i działaczek na rzecz edukacji (4, 5 maja).

LUBLublin Magdalena Mazur-Ciseł zaprasza na Podróże w czasie. Lublin międzywojenny – wycieczka dla dzieci, czyli cykl wycieczek, opowiadający o historii Lublina, w atrakcyjny dla młodego odbiorcy sposób (28 kwietnia, 5 oraz 6 maja).

Wśród propozycji Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego znajdziemy następujące wydarzenia:

  • Jak Lublin „Bitwę pod Grunwaldem” ratował, to wydarzenie podczas którego uczestnicy odwiedzą miejsca, w których w czasie wojny przechowywany był obraz oraz poznają fakty związane z okresem okupacji niemieckiej w Lublinie (5 maja);
  • Lubelskie ślady Marii Skłodowskiej-Curie to propozycja dla ludzi ciekawych losów patronki UMCSu. W minionym roku obchodziliśmy 150. rocznicę urodzin dwukrotnej noblistki w dziedzinie fizyki i chemii, której dzieciństwo związane jest z ziemią lubelską. Podczas spaceru można będzie usłyszeć o powstaniu UMCS, historii nadania imienia tej uczelni, a także o wakacjach Marii spędzanych w Zawieprzycach, odwiedzinach Lublina, sukcesach i najbliższej rodzinie (27 kwietnia oraz 6 maja).

Lubelskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników Turystycznych „POGRANICZE” zaprasza na wydarzenia:

  • Migawka Lubelska – Aleje Racławickie, czyli projekt który łączy działania z zakresu fotografii i turystyki miejskiej, które przeplatając się, uruchamiają różne zmysły do poznawania walorów miasta i utrwalania ich w kadrze (28, 29 kwietnia);
  • Migawka Lubelska – UMCS, czyli spacery połączone z warsztatami zachęcającymi uczestników do poszukiwania wyjątkowego charak­teru i niepowtarzalnego klimatu miasta (6 maja).

Fundacja Szpilka oferuje w tym roku Lubelskie warsztaty sitodruku inspirowane wolnością (27, 28, 29 kwietnia oraz 1 maja), podczas których każdy uczestnik samodzielnie wydrukuje motywy retro Lublina! Drugą propozycją jest wykorzystanie techniki szablonu, dzięki której uczestnicy wykonają Plakaty w stylistyce dwudziestolecia międzywojennego, promujące Lublin i hasło „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność” (30 kwietnia oraz 1 maja).

Masa Krytyczna śladami 1918 roku w Lublinie to wycieczka rowerowa, która odbędzie się w ramach Lubelskiej Masy Krytycznej (comiesięczny przejazd rowerzystów przez miasto) i będzie nawiązywała do wydarzeń z przełomu października/listopada 1918 r. w Lublinie. W trakcie przystanków na trasie mieszkańcy Lublina poznają miejsca, ludzi i historie związane z tamtymi wydarzeniami (27 kwietnia).

ATLAS TRAVEL M.W Górscy Sp. j. przygotował dla mieszkańców Lublina następujące wycieczki motoryzacyjne:

  • Lublin City-Tour. 100 rocznica KUL: Lubelski szlak Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego, jest to trasa poświęcona dwóm wybitnym Polakom końca XX w., związanym z Lublinem (1 maja);
  • Następną propozycją jest wycieczka, która rozpoczyna się na placu Zamkowym. Podzamcze – Lemszczyzna – plac Litewski to pierwsza część wycieczki Lublin City-Tour. Lubelski szlak męczeństwa (6 maja). Druga część to Plac Litewski – Śródmieście. Trasa rozpoczyna się przy pomniku J. Piłsudskiego (6 maja);
  • Lublin City Tour. Panorama Lublina z doliny Bystrzycy, to  propozycja dla ludzi ceniących niezapomniane widoki. Stare Miasto z Zamkowych Tarasów i wieży zamkowej ukazuje tylko część fantastycznych krajobrazów miasta (5 maja);
  • Następna propozycje skierowana jest do pasjonatów II wojny światowej - Szlakiem bohaterów II wojny światowej (28 kwietnia);
  • Lublin City-Tour. Szlak twórców II RP ma za zadanie upamiętnić pierwszego prezydenta niepodległej Polski, a także przypominać o członkach tajnej organizacji polityczno-wojskowej POW z czasów I wojny światowej (29 kwietnia).