<

Sezon Lublin poza centrum miasta

25 Kwiecień 2018

Sezon Lublin to nie tylko wydarzenia w centrum miasta. Zapraszamy także na imprezy odbywające się w innych dzielnicach Lublina!

Zapraszamy na Zwiedzanie Portu Lotniczego LUBLIN, podczas którego zobaczyć będzie można elementy infrastruktury w strefie ogólnodostępnej i zastrzeżonej, zapoznać się z pracą działów Obsługi Naziemnej, Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, a także elementami ścieżki pasażera. Przejście kontroli bezpieczeństwa umożliwi obserwację operacji lotniczych i obsługę samolotu na płycie lotniska (27,30 kwietnia oraz 2, 4 maja).

Zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej z przewodnikiem to propozycja, podczas której uczestnicy zapoznają się z wybranymi najciekawszymi ekspozycjami lubelskiego skansenu, w tym sektora Miasteczko i jego najnowszymi ekspozycjami. Wycieczka po muzeum będzie okazją do poznania historii rodzin, kultury materialnej, rzemiosł, handlu i usług lubelskich wsi i miasteczek w okresie międzywojennym (od 27 kwietnia do 6 maja).

Podczas Wędrówki po Muzeum Wsi Lubelskiej z motywem – dobry chłop i dobry dziedzic u zarania Polski Odrodzonej kustosze Grzegorz Miliszkiewicz i Halina Stachyra pokażą ekspozycyjne wątki związane z wartościami i osiągnięciami II Rzeczypospolitej. Wybrane ekspozycje wnętrz i otwartych przestrzeni odnoszą się do lat 20. i 30. XX w. Ukazują tworzone przez Polskę Odrodzoną prawne warunki życia społecznego i gospodarczego i ich wpływ na sytuację chłopów, ziemian, ale także chrześcijańsko-żydowskiej społeczności miasteczek (29 kwietnia, 6 maja).

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na spotkanie z amerykańską artystką Jean Hoenninger dotyczące jej projektu fotograficzno-filmowego „Krajobrazy niepamięci: odsłona fotograficzna” (27 kwietnia).

Kolejnym wydarzeniem jest Życie Lublinian pod okupacją niemiecką. Spacer tematyczny, którego celem będzie przedstawienie tragicznych losów polskich i żydowskich mieszkańców Lublina w okresie okupacji niemieckiej (1, 2 maja).

„Od tej pory staliśmy się numerami” to przejmująca prezentacja ubioru i oznakowania więźniów obozu koncentracyjnego na Majdanku. Wszyscy uczestnicy wydarzenia Państwowego Muzeum na Majdanku będą mogli dotknąć przedmiotów takich jak pasiaki, czapki, metalowe i płócienne numery czy wykonaną przez więźniów biżuterię (28 kwietnia).

Otwarcie wystawy „Wysiedleńcy z Zamojszczyzny w obozie na Majdanku” oraz spotkanie ze świadkami historii to kolejna dawka nauki historii, ukazująca losy mieszkańców powiatu zamojskiego, biłgorajskiego i tomaszowskiego osadzonych w obozie w czerwcu i lipcu 1943 roku (28 kwietnia).

Krajobraz byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku to nie tylko drewniane baraki i budynek krematorium, ale i charakterystyczne bryły Pomnika oraz Mauzoleum. Znajdują się tu również rzeźby powstałe w czasie funkcjonowania obozu, a także drobne przedmioty wykonane przez więźniów. Spacer tematyczny ekspozycji Muzeum na Majdanku „Sztuka za drutami” przybliży nam te kwestie i odpowie na pytanie czy za drutami obozu koncentracyjnego w ogóle mogła zaistnieć sztuka? (28 kwietnia)

Galeria Labirynt zaprasza na 2 spacery: Spacer po osiedlu imienia J. Słowackiego (1 maja) oraz Spacer trasą rzeźb zrealizowanych w ramach Lubelskich Spotkań Plastycznych (3 maja).

Podczas Wycieczki pieszej szlakiem bł. ks. Stanisława Mysakowskiego, uczestnicy zobaczą południowe krańce miasta, w tym malowniczą rzekę Nędznicę, las Rudka, rzekę Bystrzycę i miejsca związane z działalnością księdza (28 kwietnia).

FUNDACJA TEREN OTWARTY zaprasza na Spacer architektoniczny: Pierwsze osiedla Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, podczas którego uczestnicy będą mogli poznać walory i wielopłaszczyznowość przestrzeni moder­nistycznych osiedli; historie związane ze społeczno­ściami mieszkańców; a także idee, za jakimi podążali architekci w latach 50. i 60. ub. w. (1 maja).

W trakcie spaceru Żydzi w Lublinie – Stary i Nowy Cmentarz Żydowski przewodnik opowie o historii obiektów, przybliży tematykę symboliki nagrobków żydowskich oraz zwyczajów pogrzebowych, a także będzie snuł opowieści o życiu wybitnych postaci pochowanych na lubelskich cmentarzach (1 maja).

W tym roku Wypożyczalnia sprzętu wodnego – KAJAKI.lublin.pl Radosław Dziurda oferuje Sto kajaków na stulecie odzyskania niepodległości. Spływ przez Lublin. Jest to propozycja dla wszystkich, którzy lubią spędzać aktywnie czas (28, 29 kwietnia oraz 1, 5, 6 maja).

Następną propozycją jest Spływ rodzinny z Prawiednik, na tę imprezę zapraszamy szczególnie rodziny z dziećmi. Trasa Prawiednik zalecana jest dla osób rozpoczynających dopiero swoją przygodę z kajakami (29 kwietnia oraz 6 maja).

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Bystrzyca” Sp. z o.o zaprasza na dwa spływy kajakowe. Eko Spływ jest to propozycja idealna dla osób, które lubią łączyć przyjemne z pożytecznym, działając na rzecz środowiska naturalnego (28 kwietnia). Rodzinny Spływ Kajakowy to malownicza trasa i niezbędna dawka emocji, które dostarczą uczestnikom niezapomnianych wrażeń (5 maja).

Następna propozycje skierowana jest do pasjonatów II wojny światowej. ATLAS TRAVEL M.W Górscy Sp. j. oferuje wycieczkę zmotoryzowaną Szlakiem bohaterów II wojny światowej, którzy walczyli w obronie Lublina, a także na innych frontach II wojny (28 kwietnia).

Rodzinny Puchar Sezonu Lublin w Marszach na Orientację to propozycja skierowana do grup (2–5-osobowych), w skład których wchodzą dzieci. Zapraszamy na rodzinne marsze z mapami w dłoniach po podlubelskich lasach. (29 kwietnia oraz 1, 3, 5 oraz 6 maja).

Lubelski wehikuł czasu powraca, choć pod nieco inną postacią. Staje się nim kultowy pojazd produkowany w Lublinie – Żuk. Wehikuł zabierze swoich uczestników w niepowtarzalną podróż po lubelskich zakładach przemysłowych. Nie może zabraknąć informacji o dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych czy Fabryce Wag. Przewodnik opowie także kilka ciekawostek o innych lubelskich produktach (29 kwietnia oraz 1 maja).