<

Sezon Lublin na weekend

27 Kwiecień 2018

W najbliższy weekend zapraszamy na liczne wydarzenia organizowane w ramach Sezonu Lublin! Poniżej przedstawiamy imprezy, na które nie obowiązują zapisy lub na które są jeszcze wolne miejsca.

ZWIEDZANIE OBIEKTÓW

Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie to miejsce, które przepełnione jest zabytkami, a jego mury są świadkami historii trzech wieków. W tegorocznej edycji Sezonu Lublin pod opieką pani kustosz możliwe jest zwiedzanie na co dzień nie dostępnych dla mieszkańców Lublina miejsc (29 kwietnia).

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zaprasza do obejrzenia Wystawy „Lublin. Pamięć miejsca” poświęconej historii życia i zagłady społeczności lubelskich Żydów (27 kwietnia).

Jeśli chcemy dowiedzieć się Jak wyglądał żołnierz polski 1918? warto wybrać się na ekspozycję umundurowania, uzbrojenia oraz wyposażenia używanego przez członków Polskiej Organizacji Wojskowej, żołnierzy Polskiej Siły Zbrojnej z 1918 r. (27, 28 oraz 29 kwietnia).

„Od tej pory staliśmy się numerami” to przejmująca prezentacja ubioru i oznakowania więźniów obozu koncentracyjnego na Majdanku. Wszyscy uczestnicy wydarzenia Państwowego Muzeum na Majdanku będą mogli dotknąć przedmiotów takich jak pasiaki, czapki, metalowe i płócienne numery czy wykonaną przez więźniów biżuterię (28 kwietnia).

Otwarcie wystawy „Wysiedleńcy z Zamojszczyzny w obozie na Majdanku” oraz spotkanie ze świadkami historii to kolejna dawka nauki historii, ukazująca losy mieszkańców powiatu zamojskiego, biłgorajskiego i tomaszowskiego osadzonych w obozie w czerwcu i lipcu 1943 roku (28 kwietnia).

Krajobraz byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku to nie tylko drewniane baraki i budynek krematorium, ale i charakterystyczne bryły Pomnika oraz Mauzoleum. Znajdują się tu również rzeźby powstałe w czasie funkcjonowania obozu, a także drobne przedmioty wykonane przez więźniów. Spacer tematyczny ekspozycji Muzeum na Majdanku  „Sztuka za drutami” przybliży nam te kwestie i odpowie na pytanie czy za drutami obozu koncentracyjnego w ogóle mogła zaistnieć sztuka? (28 kwietnia)

SPOTKANIA TEMATYCZNE I PRELEKCJE

Piosenka to wierny towarzysz na szlaku, dlatego Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna zaprasza miłośników wędrówek i śpiewów na Wieczór z piosenką turystyczną (27 kwietnia).

Fundacja Rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w tej edycji Sezonu Lublin zaprasza do zgłębienia tematu studenckiej kuchni podchodząc do tematu historycznie. Podczas Kuchni lubelskich żaków, czyli podróży historyczno-gastronomicznej uczestnicy powrócą do czasów odzyskania przez Polskę niepodległości i powstania Uczelni oraz do późniejszego okresu komuny i kuchni PRL-u (28 oraz 29 kwietnia).

Fundacja Teren Otwarty zaprasza na Wideospacer „Architektura niepodległego państwa”. Podczas spotkania zostaną przedstawione najciekawsze przykłady lubelskiej architektury, wzniesionej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz powojenne projekty i realizacje wybitnych architektów (28 kwietnia).

Zapraszamy na wykład otwarty skierowany do osób dorosłych O wolności w sztuce współczesnej, który przybliży zagadnienie na przykładzie działalności wybranych polskich i zagranicznych twórców w Galerii Labirynt (27 kwietnia).

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na spotkanie z amerykańską artystką Jean Hoenninger dotyczące jej projektu fotograficzno-filmowego „Krajobrazy niepamięci: odsłona fotograficzna” (27 kwietnia).

„Tobie śpiewam Lublinie…” to spotkanie organizowane przez Muzeum Lubelskie w Lublinie Oddział Muzeum Literackie w Lublinie/ Filia – Muzeum Józefa Czechowicza poświęcone przypomnieniu sylwetki Franciszki Arnsztajowej, która była inspiratorką lubelskiego życia literackiego, poetką przyczyniającą się do poetyckiej nobilitacji Lublina (28 kwietnia).

„Indywidualność na miarę wcale niepoślednią…” to kolejna impreza z Cyklu wykładów „Bohaterowie Niepodległej”, tym razem ukazana zostanie osoba Stanisława Czechowicza – harcerza, legionisty przedwcześnie zmarłego żołnierza 1920 r., nauczyciela, studenta prawa Uniwersytetu Lubelskiego i intelektualisty (28 kwietnia).

WYCIECZKI PIESZE I SPACERY

Studio Format Ewa Smołka organizuje Spacer po Lublinie czasów Bolesława Prusa, podczas którego na uczestników biograficznego spaceru po XIX-wiecznym Lublinie czekają niespodzianki – rabaty na okolicznościowe torby i książki Bolesława Prusa (28 kwietnia).

Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA zaprasza na Złota Rybka w Oleju – rodzinny spacer uliczkami Starego Miasta oraz warsztaty, czyli rodzinny, bogaty w ciekawostki spacer ul. Olejną, Rybną i Złotą zakończony warsztatami w formie Mini Miasteczka Zabaw (28, 29 kwietnia).

Krajka Biuro Turystyki Kulturowej s.c. M. Mazur-Ciseł, E. Burek przygotowało Baby Tour – Lublin 1918 – wycieczki dla rodziców z niemowlętami i malutkimi dziećmi, czyli wycieczki, w czasie których niestraszny prze­wodnikowi jest spontaniczny śmiech, płacz, czy też ga­worzenie najmłodszych uczestników (29 kwietnia).

LUBLublin Magdalena Mazur-Ciseł zaprasza na Podróże w czasie. Lublin międzywojenny – wycieczka dla dzieci, czyli cykl wycieczek, opowiadający o historii Lublina, w atrakcyjny dla młodego odbiorcy sposób (28 kwietnia).

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawczego organizuje wydarzenie Lubelskie ślady Marii Skłodowskiej-Curie. Podczas spaceru można będzie usłyszeć o powstaniu UMCS, historii nadania imienia tej uczelni, a także o wakacjach Marii spędzanych w Zawieprzycach, odwiedzinach Lublina, sukcesach i najbliższej rodzinie (27 kwietnia).

Historię Żydów mieszkających w Lublinie przybliży nam biuro podróży Rootka Tours, które przygotowało następujące spacery: Żydzi w Lublinie – Szlak Pamięci. Spacer granicami getta (28 kwietnia) oraz Żydzi w Lublinie – Szlak Pamięci. Ostatnia droga na Umschlagplatz (28 kwietnia).

Fundacja „Via Jagiellonica” przygotowała wydarzenie Minisejm – prolog Dnia i Nocy Unii Lubelskiej, czyli imprezę poprzedzającą doroczne obchody unii lu­belskiej. Program „Minisejmu” obejmuje zwiedzanie edukacyjne z przewodnikiem oraz warsztaty histo­ryczne (27 kwietnia).

Lubelskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników Turystycznych „POGRANICZE” zaprasza na Lublin wierszem i prozą opisany, czyli wyjątkową propozycję spaceru z przewodnikiem, który oprócz opowieści zaprezentuje słuchaczom fragmenty prozy i poezji związanej z Lublinem (28 kwietnia).

WARSZTATY

Fundacja Szpilka oferuje w tym roku Lubelskie warsztaty sitodruku inspirowane wolnością.

Fundacja Rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zaprasza na cykl warsztatów o nazwie KUL jako równolatek Niepodległej. Podczas pierwszego wydarzenia - Epoka dwudziestolecia międzywojennego odbędzie się spotkanie tematyczne i warsztaty decoupage, podczas których wyświetlana będzie tematyczna prezentacja multimedialna o KUL-u w okresie dwudziestolecia międzywojennego, prezentowane będą zbiory oryginalnych i przedwojennych wyrobów a na sam koniec uczestnicy samodzielnie wykonają prace w technice decoupage (28 kwietnia). Drugie spotkanie, Z archiwum Uniwersytetu, poświęcone jest warsztatom kaligrafii. Na zajęciach przedstawiona będzie multimedialna prezentacja dotycząca kaligrafii, następnie uczestnicy zajęć poznają techniki odczytywania archiwów a na koniec, sami podejmą się samodzielnego pisania kaligraficznego (27 kwietnia).

WYCIECZKI ZMOTORYZOWANE

ATLAS TRAVEL M.W Górscy Sp. j. występuje z propozycją skierowaną do pasjonatów II wojny światowej - Szlakiem bohaterów II wojny światowej, którzy walczyli w obronie Lublina, a także na innych frontach II wojny (28 kwietnia). Kolejna impreza Lublin City-Tour. Szlak twórców II RP ma za zadanie upamiętnić pierwszego prezydenta niepodległej Polski, a także przypominać o członkach tajnej organizacji polityczno-wojskowej POW z czasów I wojny światowej (29 kwietnia).

WYCIECZKI ROWEROWE

Towarzystwo dla Natury i Człowieka organizuje imprezę Masa Krytyczna śladami 1918 roku w Lublinie, czyli wycieczkę rowerową odbywającą się w ramach Lu­belskiej Masy Krytycznej i nawiązującej do wydarzeń z przełomu października/listopada 1918 r. w Lublinie. W trakcie przystanków na trasie miesz­kańcy Lublina poznają miejsca, ludzi i historie związa­ne z tamtymi wydarzeniami (27 kwietnia).

GRY MIEJSKIE, TERENOWE i QUESTY

Krajka Biuro Turystyki Kulturowej s.c. M. Mazur-Ciseł, E. Burek przygotowała Grę miejską „Ku niepodległej”, czyli aktywizującą formę spędzania czasu dla całych rodzin. Podczas gry drużyny „przeniosą się w czasie”, a ich zadaniem będzie przechwycenie zaszyfrowa­nej informacji, dzięki której uda się powstrzymać i rozwikłać tajny plan zaborcy. Na uczestników będą czekały zadania: logiczne, strategiczne, sprawno­ściowe, kreatywne oraz sprawdzające umiejętność współpracy – wszystkie nawiązujące do tematu gry (29 kwietnia).

Lubelskie zagadki z audioprzewodnikiem to propozycja przygotowana przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną. Uczestnicy gry wypożyczają audioprzewodniki w Lu­belskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kultural­nej. Dodatkowo otrzymują kartę pytań odnoszących się do szlaku staromiejskiego oraz 100. rocznicy od­zyskania niepodległości przez Polskę (27, 28, 29 kwietnia).

Kolejną propozycją skierowaną do grup (2-5 osobowych) jest Rodzinny Puchar Sezonu Lublin w Marszach na Orientację. Udział można wziąć w pięciu edycjach imprezy, trzy najlepsze starty będą zaliczane do klasyfikacji generalnej (29 kwietnia).