<

SEZON LUBLIN 2012

Dobiegł końca "Sezon Lublin", cykl imprez zorganizowany specjalnie na rozpoczęcie sezonu turystycznego w naszym mieście. "Sezon Lublin 2012", który opatrzyliśmy hasłem "Zapraszam na szlak", odbywał się podczas wydłużonego weekendu majowego, w dniach 28 kwietnia - 6 maja br.  Zaprosiliśmy na te imprezy mieszkańców Lublina, indywidualnie i w grupkach rodzinnych lub koleżeńskich, podkreślając, że  to niepowtarzalna okazja, aby przypomnieć sobie swoje miasto, poznać je dokładniej, obejrzeć z innej niż dotąd perspektywy. Na wszystkie wydarzenia "Sezonu Lublin", które opisano poniżej, wstęp był wolny, trzeba było jedynie się zapisać (jeśli nie było rezerwacji miejsc, zaznaczono to przy opisie imprezy). Zapisy prowadzone były w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Lublinie, ul. Jezuicka 1/3, gdzie mieścił się sztab imprezy. Nasza oferta spotkała się z niezwykle szerokim zainteresowaniem mieszkańców. Na niektóre z imprez miejsca zostały zajęte niemal natychmiast po ogłoszeniu rozpoczęcia zapisów. Nasza oferta spotkała się z niezwykle szerokim zainteresowaniem mieszkańców. Na niektóre z imprez miejsca zostały zajęte niemal natychmiast po ogłoszeniu rozpoczęcia zapisów.

Uczestników wydarzeń zaprosiliśmy również do weryfikacji umiejętności fotoreporterskich w konkursie Foto Sezon Lublin 2012. Ogłoszenie wyników tej rywalizacji nastąpiło 22 maja w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej na Starym Mieście podczas uroczystego podsumowania „Sezonu Lublin 2012. Zapraszam na szlak”. Jury, któremu przewodniczył fotoreporter Kuriera Lubelskiego Jacek Babicz, postanowiło zakwalifikować do wystawy pokonkursowej prace dziewięciorga uczestników: Darii Bahyrycz, Marcina Dąbrowskiego, Leszka Grygorczuka, Iwony Nowakowskiej, Zofii Nowakowskiej, Marty Sienkiewicz, Iwony Siwczak, Dariusza Eligiusza Staszczaka i Tymoteusza Wernera.

Nagrody w konkursie przyznano:

I miejsce: Marcie Sienkiewicz za Spacer Szeptany z Robertem Kuwałkiem

 

II miejsce: Leszkowi Grygorczukowi za Światło pamięci

 

III miejsce: Marcie Sienkiewicz za Spacer Szeptany z Robertem Kuwałkiem

wyróżnienie: Darii Bahyrycz
wyróżnienie: Leszkowi Grygorczukowi

A tak zapraszaliśmy na imprezy:
SEZON LUBLIN 2012. Zapraszam na szlak:

PROGRAM WYDARZENIA:

„Odkryj Lublin z mapą”

Zachęcamy do samodzielnych spacerów po centrum Lublina z niezwykłą mapą w dłoni. Dzięki niej dotrzemy do miejsc zazwyczaj niedostrzeganych, a często nadzwyczaj interesujących. Przygotowane zadania i zagadki zmuszą nas do wytężenia uwagi, spostrzegawczości. I każdy na pewno odkryje choć kawałek Lublina. Strona organizatora: www.juraszewski.pl

Zwiedzanie Teatru Starego w Lublinie

Zapraszamy na wycieczkę do Teatru Starego w Lublinie. Zwiedzimy cały Teatr - nie tylko świeżo wyremontowaną salę widowiskową, ale również kulisy: garderoby artystów i zapadnie; obejrzymy scenę z pomostu technicznego. Oprowadzać i opowiadać o historii i współczesności Teatru będą jego pracownicy. Ze względu na ograniczoną przestrzeń zwiedzanie w grupach do 15 osób, które będą wyruszały z foyer Teatru (wejście od ul. Jezuickiej 18) co 30 minut.

“Legendy Lubelskie”

Czy wiecie skąd wzięła się nazwa naszego miasta? Gdzie znajduje się kamień nieszczęścia i co przyśniło się Leszkowi Czarnemu? Tych i innych lubelskich legend można będzie wysłuchać, uczestnicząc w imprezie Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej.

Najmłodsi mieszkańcy Lublina w towarzystwie przewodnika w stroju z epoki oraz lubelskiego koziołka wybiorą się w magiczną podróż po Starym Mieście, zatrzymując się w miejscach związanych z najbardziej znanymi lubelskimi opowieściami. Inne dodatkowe atrakcje organizator otacza tajemnicą.

Spotkanie z piosenką turystyczną

Miłośników pieszych wędrówek, którzy mają ochotę pośpiewać i powspominać swoje wyprawy, LOITiK zaprasza na spotkanie z piosenką turystyczną nie przy tradycyjnym ognisku, lecz w blasku świec. Uczestników spotkania rozśpiewywać będą gitarzyści znani w lubelskim kręgu turystycznym.

„Lublin Szeptany”

Lublin Szeptany to nowatorska metoda oprowadzania po Lublinie współczesnym i historycznym, prowincjonalnym i wielkomiejskim, a przede wszystkim nieznanym. Historie opowiadają osoby zaangażowane w życie miasta, jego kulturę, historię. Po pobraniu na odtwarzacz za darmo pliku MP3 ze strony www.szeptany.lublin.pl należy udać się w określone miejsce i po naciśnięciu „play” dać się poprowadzić opowieści.

Lublin z okien ZIU-tka

Poznaj historię i zabytki Lublina, podróżując ZIU-tkiem, jedynym w Polsce zabytkowym trolejbusem turystycznym. W przejażdżce na trasie Brama Krakowska – Majdanek – Chodźki - Brama Krakowska zwiedzającym towarzyszy przewodnik.

“Spacer po Lublinie – wycieczka biegowa”

Biegając po mieście można zobaczyć więcej, docierając też do miejsc na uboczu głównych szlaków turystycznych. Zapraszamy do oglądania miasta w biegu, w towarzystwie biegających przewodników, w tempie umożliwiającym konwersację. Poznamy historie, anegdoty i ciekawostki o centrum miasta, uczelniach, osiedlach mieszkaniowych, lubelskim przemyśle. O mieście opowiadać będą m.in. Tomasz Rakowski, szef TVP Lublin, Justyna Grzywaczewska, lekkoatletka i trenerka, Anna Dąbrowska i Piotr Skrzypczak ze Stowarzyszenia Homo Faber. Trasa ok. 20 km rozpoczyna się i kończy przy LOITiK-u, ul. Jezuicka 1/3. Wycieczkę organizuje Lubelskie Stowarzyszenie Biegowe, www.bieganie.lublin.pl.

Spotkanie z Parkiem "Via Jagiellonica"

Prezentacja oferty Szlaku Jagiellońskiego w Lublinie, na inaugurację przewodnickiej działalności Fundacji "Via Jagiellonica". W ok. 3-godzinnym programie "spotkanie" z wybranymi osobami, zabytkami i wydarzeniami z lat 1386-1611, ze szczególnym uwzględnieniem Unii Grodzieńskiej z 1432 r. Organizatorzy: Organizacja Turystyczna "Szlak Jagielloński" i Fundacja "Via Jagiellonica".

Spływ Kajakowy Bystrzycą

Spływ kajakowy od Prawiednik przez Zalew Zemborzycki do wypożyczalni. W spływie może wziąć udział 40 osób: dysponujemy 15 kajakami 2-osobowymi i 10 jednoosobowymi. Organizator: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lublinie.

Spływ odbywa się zgodnie z regulaminem wypożyczalni sprzętu Ośrodka Słoneczny Wrotków. Znajduje się on na www.slonecznywrotkow.pl

Przebieg spływu:

  • pobranie sprzętu z wypożyczalni (kamizelki ratunkowe);
  • odprawa - informacje na temat trasy, warunków bezpieczeństwa, kontaktu – przekazuje obsługa wypożyczalni;
  • obsługa wypożyczalni przewozi uczestników do miejsca startu (Prawiedniki);
  • wodowanie kajaków – uczestnicy z udziałem obsługi;
  • uczestnicy samodzielnie pokonują trasę Prawiedniki – Wypożyczalnia Słoneczny Wrotków

Czas spływu jest nielimitowany (tzn. należy dopłynąć przed zamknięciem wypożyczalni, uczestnicy mogą korzystać ze wskazówek co do przebiegu trasy w odcinku po Zalewie Zemborzyckim (możliwe płynięcie wzdłuż linii brzegowej lub środkiem Zalewu), ale nie ma takiego obowiązku. Nie ma obowiązku płynięcia w grupie.

Miejskie szlaki z przewodnikiem

Do zwiedzania Lublina szlakami: Unii Lubelskiej, Pamięci Żydów Lubelskich, Wielokulturowym, Zabytków Architektury, Znanych Lublinian, a także Szlakiem Konstytucji 3 Maja zaprasza Zarząd Oddziału Miejskiego PTTK w Lublinie. Doprowadzimy zwiedzających do miejsc szczególnie ważnych i atrakcyjnych: zabytków architektury, miejsc pamięci narodowej i upamiętniających ważne wydarzenia z dziejów Lublina. Przewodnicy będą oczekiwali na uczestników imprezy przy Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Jezuicka 1/3.

Lubelska Trasa Podziemna

Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN zaprasza na wędrówkę Lubelską Trasą Podziemną, która rozpoczyna się w budynku Trybunału Koronnego przy Rynku. Spacer labiryntem zabytkowych piwnic staromiejskich dostarcza wielkich emocji, będąc jednocześnie wędrówką w czasie. Historię rozwoju przestrzennego Lublina przybliżają makiety miasta sprzed wieków, a punktem kulminacyjnym podziemnej wędrówki jest wzbogacona światłem i dźwiękiem ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina z 1719 roku.

Wycieczka “Lublin – Pomnik Historii. Przestrzeń miasta – przestrzeń pamięci”

Tkanka miasta jest utkana z miejsc pamięci, swoistych „supełków” przypomnienia. Przeszłe zdarzenia zapisane w pamięci ludzi i miejsca, o których opowiadają, mogą być pretekstem do pełniejszego poznania miejskiej tkanki pamięci. Wycieczka Krakowskim Przedmieściem, zaproponowana przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, poprowadzi uczestników przez dzieje Lublina, niby zapisaną znakami architektonicznymi księgą. Będziemy szli od Lipowej do pl. Władysława Łokietka, przystając w charakterystycznych miejscach, gdzie zostaną odczytane wspomnienia znanych i mało znanych lublinian); możemy też snuć własne wspomnienia. Spacer, organizowany w 5. rocznicę uznania przez Prezydenta RP Lublina za Pomnik Historii, będzie dokumentowany, co będzie kolejnym zapisem do archiwum pamięci miasta.