<

SEZON LUBLIN 2013

PROGRAM WYDARZENIA:

"Renesans lubelski w krajobrazie architektonicznym Lublina"
Do przechadzki pokazującej "Renesans lubelski w krajobrazie architektonicznym Lublina" zachęca Miejski Konserwator Zabytków.

"Lublin w I poł. XVII wieku był silnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym, a obrady Trybunału Koronnego przyciągały do miasta niemal całą szlachtę z Małopolski i Rusi. Miasto było bardzo atrakcyjne dla zakonów katolickich, których klasztory fundowali magnaci z okolicznych ziem. W I połowie XVII wieku zbudowano 11 nowych kościołów w Lublinie i przebudowano wszystkie istniejące wcześniej. Skupieni w lubelskim cechu muratorzy wznieśli wówczas grupę kościołów o zbliżonych do siebie układach przestrzennych, formach architektury zewnętrznej i wystroju wnętrz, które w XX wieku historycy sztuki określili mianem "typu lubelskiego". Zapraszamy na spacer szlakiem malowniczej architektury sakralnej Lublina czasów jego złotego wieku."

Spływ Kajakowy i Spływ Ekologiczny Bystrzycą
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lublinie zaprasza na spływ kajakowy od Prawiednik przez Zalew Zemborzycki do wypożyczalni na Słonecznym Wrotkowie. W spływie w sobotę 4 maja może wziąć udział 40 osób, w 15 kajakach 2-osobowych i 10 jednoosobowych. Dodatkowo tym, którzy lubią łączyć przyjemne z pożytecznym, działając na rzecz środowiska, proponujemy wraz MOSiR-em udział w ekospływie dwa dni wcześniej, w czwartek 2 maja. Każdy z 25 uczestników akcji dostanie do dyspozycji kajak 2-osobowy i worek na śmieci, a pierwszych trzynastu chętnych może zarezerwować kajak jednoosobowy dla swojego towarzysza/towarzyszki.
Zbiórka uczestników obydwu spływów przy wypożyczalni. Stąd ośmioosobowe grupy wraz z kajakami co pół godziny: o 10.00, 10.30, 11.00, 11.30 i 12.00 będą przewożone na miejsce wodowania kajaków w Prawiednikach.

Spływ odbywa się zgodnie z regulaminem wypożyczalni sprzętu Ośrodka Słoneczny Wrotków. Znajduje się on na www.slonecznywrotkow.pl


Przebieg spływu:

  • pobranie sprzętu z wypożyczalni (kamizelki ratunkowe);
  • odprawa - informacje na temat trasy, warunków bezpieczeństwa, kontaktu – przekazuje obsługa wypożyczalni; uczestnicy biorący udział w spływie ekologicznym otrzymują worki na śmiecie;
  • obsługa wypożyczalni przewozi uczestników do miejsca startu (Prawiedniki);
  • wodowanie kajaków – uczestnicy z udziałem obsługi;
  • uczestnicy samodzielnie pokonują trasę Prawiedniki – Wypożyczalnia Słoneczny Wrotków.

Czas spływu jest nielimitowany (tzn. należy dopłynąć przed zamknięciem wypożyczalni), uczestnicy mogą samodzielnie wybrać trasę na odcinku po Zalewie Zemborzyckim; nie ma obowiązku płynięcia w grupie.

"Moja legenda"
Zajęcia plastyczne i twórcze dla dzieci na kanwie lubelskich legend i podań organizuje w niedzielę 28 kwietnia Stowarzyszenie Homo Faber. Zajęcia dla trzech 12-osobowych grup odbędą się w godzinach 10.00-12.00 (grupa 3-5 lat), godz. 13.00-15.00 (grupa 6-8 lat) i w godzinach 16.00-18.00 (grupa 9-11 lat) w Kawiarni Kawka, ul. Okopowa 9 i ½.

"Modernizm w krajobrazie architektonicznym Lublina"
30 kwietnia o godz. 17 na ok. 2-godzinny spacer pokazujący modernizm w krajobrazie architektonicznym Lublina zaprasza Miejski Konserwator Zabytków dr Hubert Mącik. Zbiórka na pl. Litewskim, pod "baobabem".

„Odkryj Lublin z mapą”
Zachęcamy do samodzielnych spacerów po Lublinie z niezwykłą mapą w dłoni. Dzięki niej dotrzemy do miejsc z pozoru banalnych; do miejsc, które być może dotąd mijaliśmy wielokrotnie w pośpiechu; a może do miejsc, których istnienia nawet nie podejrzewaliśmy- a są tuż obok, na wyciągnięcie ręki.
Przygotowane zadania i zagadki zmuszą nas do wytężenia uwagi, spostrzegawczości. I każdy na pewno odkryje choć kawałek Lublina.

Lublin z okien ZIU-tka z przewodnikiem
Poznaj historię i zabytki Lublina, podróżując ZIU-tkiem, jedynym w Polsce zabytkowym trolejbusem turystycznym. W przejażdżce na trasie Brama Krakowska – Majdanek – Chodźki - Brama Krakowska zwiedzającym towarzyszy przewodnik.

Zwiedzanie Teatru Starego w Lublinie
Zapraszamy Państwa na wycieczkę do Teatru Starego w Lublinie (ul. Jezuicka 18). W ramach zwiedzania będzie można zobaczyć nie tylko salę widowiskową, ale również poznać kulisy Teatru: obejrzeć zapadnie, garderoby artystów, czy spojrzeć na scenę z pomostu technicznego. Oprowadzać oraz opowiadać o historii i współczesności Teatru będą jego pracownicy. Ze względu na ograniczoną przestrzeń zwiedzanie będzie odbywać się w grupach do 15 osób, wyruszających z foyer Teatru (wejście od ul. Jezuickiej) co 30 minut.


Lubelska Trasa Podziemna
Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN zaprasza na wędrówkę Lubelską Trasą Podziemną, która rozpoczyna się w budynku Trybunału Koronnego przy Rynku. (Uwaga: lista uczestników jest już zamknięta). Spacer labiryntem zabytkowych piwnic staromiejskich dostarcza wielkich emocji, będąc jednocześnie wędrówką w czasie. Historię rozwoju przestrzennego Lublina przybliżają makiety miasta sprzed wieków, a punktem kulminacyjnym podziemnej wędrówki jest wzbogacona światłem i dźwiękiem ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina z 1719 roku.


„Via Jagiellonica" - interaktywna ekspozycja historyczna
Organizacja Turystyczna "Szlak Jagielloński" zaprasza na interaktywną ekspozycję historyczną w dniach 29 i 30 kwietnia (poniedziałek – wtorek) do Centrum Obsługi Turystycznej "Via Jagiellonica" przy ul. Skłodowskiej 3/15. Półtoragodzinne spotkania w grupach 15-osobowych rozpoczynają się jednego i drugiego dnia o tej samej porze: o godz. 9, 11, 13, 15, 17.

Lublin z przewodnikiem
Do zwiedzania Lublina szlakami: Unii Lubelskiej, Pamięci Żydów Lubelskich, Wielokulturowym, Zabytków Architektury, Znanych Lublinian, a także Szlakiem Konstytucji 3 Maja zaprasza dorosłych, dzieci i młodzież Zarząd Oddziału Miejskiego PTTK w Lublinie. Doprowadzimy zwiedzających do miejsc szczególnie ważnych i atrakcyjnych: zabytków architektury, miejsc pamięci narodowej i upamiętniających ważne wydarzenia historyczne z dziejów Lublina, pokażemy także m.in. dawny Lublin przemysłowy oraz lubelskie pałace. Przewodnicy miejscy PTTK będą oczekiwali na uczestników imprezy przy Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Jezuicka 1/3, z wyjątkiem wycieczek Szlakiem Konstytucji Trzeciego Maja, które będą rozpoczynały się na placu Litewskim przy pomniku Konstytucji 3 Maja.


„Legendy Lubelskie”
Najmłodsi mieszkańcy Lublina w towarzystwie przewodnika w stroju z epoki oraz lubelskiego koziołka wybiorą się w magiczną podróż po Starym Mieście, zatrzymując się w miejscach związanych z najbardziej znanymi lubelskimi opowieściami. Inne dodatkowe atrakcje organizator otacza tajemnicą. (Uwaga: lista uczestników jest już zamknięta).

Spotkanie z piosenką turystyczną
Miłośników pieszych wędrówek, którzy mają ochotę pośpiewać i powspominać swoje wyprawy, LOITiK zaprasza na spotkanie z piosenką turystyczną nie przy tradycyjnym ognisku, lecz w blasku świec. Uczestników spotkania rozśpiewywać będą gitarzyści znani w lubelskim kręgu turystycznym.

„Bieg po prawdziwym Lublinie”
Biegając po mieście można zobaczyć więcej i dotrzeć do miejsc leżących często na uboczu głównych szlaków turystycznych. Dzięki towarzystwu biegających przewodników poznamy historie, anegdoty i ciekawostki dotyczące zarówno centrum miasta, uczelni, jak i osiedli mieszkaniowych i lubelskiego przemysłu, dowiemy się o tym, co jest, a co było kiedyś w mijanych, nie zawsze pięknych, miejscach.
Trasa rozpoczyna się i kończy przy Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej (przy Bramie Krakowskiej od strony Starego Miasta). Odległość do przebycia to około 20 km, w tempie dostosowanym do możliwości uczestników i umożliwiającym konwersację. Początek o godzinie 18.00, czas trwania ok. 3 godzin.
O mieście opowiadać będą osoby, które w różny sposób zajmują się jego historią, przestrzenią, wielokulturowością czy stojącymi przed nim wyzwaniami. W tej grupie w roli przewodników znajdą się m.in. Anna Dąbrowska i Piotr Skrzypczak ze Stowarzyszenia Homo Faber. Wycieczkę organizuje Lubelskie Stowarzyszenie Biegowe, www.bieganie.lublin.pl

Zwiedzanie Piwnicy pod Fortuną
Lubelskie piwnice wciąż skrywają skarby! Na przykład dawną winiarnię z renesansowymi polichromiami… Ten unikatowy zabytek jest od roku udostępniony do zwiedzania wraz z otaczającymi go piwniczkami, w których powstała nowocześnie zaaranżowana przestrzeń muzealna – Piwnica pod Fortuną.

Zwiedzanie Metropolitalnego Seminarium Duchownego
Dwa terminy zwiedzania Seminarium - 28 i 29 kwietnia w godzinach 16-18 (jedna grupa na godzinę) proponuje ksiądz rektor MSD. „Nasi przewodnicy będą w stanie oprowadzić grupę do 20 osób. Ponieważ mamy remont, nie wszędzie da się dotrzeć, ale udostępnimy atrakcyjne miejsca na miarę możliwości...”

"Lublin w kalejdoskopie historii - Lubartowska" – wykład plenerowy
W sobotę 4 maja na wykład plenerowy, który odbędzie się pomiędzy rogatką Lubartowską a placem Zamkowym, zaprasza dr arch. Grażyna Michalska.

„Północna część historycznego Lublina to szczególne nawarstwienie epok i dziedzictwa materialnego. Na niezbyt rozległym obszarze pomiędzy rogatką Lubartowską a placem Zamkowym, zaglądając w uliczki boczne, natkniemy się na wyjątkowej klasy zabytki architektury, wznoszone tu przez wieki. Zadaniem wykładu jest ukazanie złożoności krajobrazu kulturowego tej części miasta, a zarazem podkreślenie jego wartości dla historycznej tożsamości Lublina. Słuchacze będą mieli okazję nie tylko bezpośredniego kontaktu z budowlami dającymi świadectwo barwnej i złożonej historii miejsca, ale zdobędą wiedzę o stylach architektonicznych, ciekawostkach i niuansach warsztatu lubelskich budowniczych. Zapoznają się też z etapami rozwoju urbanistycznego tej części Lublina, a w niektórych przypadkach będzie to wiedza zaskakująca! Przemieszczając się spod pomnika „nad grobem ułanów” ks. Józefa Poniatowskiego zbudowanego w 1809 r., słuchacze odwiedzą kolejno: przy ul. Lubartowskiej - Wyższą Szkołę Rabinacką (Jeszywas Chachmej) z lat 1924-1930, dawny Szpital Żydowski z lat 1884–1886, dawną Fabrykę Wag Wilhelma Hessa, działającą od końca XIX w.; następnie przy ul. M. Biernackiego – późnobarokowy zespół kościoła św. Eliasza Proroka oraz pozostałości zabudowań browaru braci Kleniewskich; przy ul. Sierocej dawny „Dom schronienia” z fundacji Augusta Vettera, ob. oddział szpitala oraz unikatowe przedszkole, działające nieprzerwanie od ponad 100 lat (!), ufundowane przez Lubelskie Towarzystwo Dobroczynności pod nazwą „Sala Sierot” , od czego powstała nazwa ulicy. Przy ul. Ruskiej uczestnicy podziwiać będą nie tylko najstarszy kościół miasta p.w. św. Mikołaja, ale również działające targowisko z tradycją 1000–letnią. Swoje tajemnice odsłoni też zespół klasztorny bazylianów z prawosławną cerkwią; w mieście przenikania kultur nie może zabraknąć wspomnienia o nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej z ocalałym opodal starym kirkutem. Wykład zakończymy na Placu Zamkowym, który - znowu zaskakująco – jest udanym przykładem współczesnej myśli urbanistycznej; zbudowany na powojennych gruzach, dobrze służy mieszkańcom miasta i korzystnie eksponuje sylwetę królewskiego zamku”.

"Secesja – tradycja i innowacja" – wykład plenerowy
Drugi wykład dr arch.Grażyny Michalskiej, w niedzielę 5 maja, poświęcony jest secesji. „Gdy poruszamy się w centrum Lublina pośród eklektycznych kamienic, wyjątkową i miłą oku ozdobnością zwracają naszą uwagę eleganckie budowle secesyjne. Styl ten, jakkolwiek wydaje się dobrze znany, ciągle ma swoje tajemnice przyciągające badaczy. Chociaż powstał już ponad 100 lat temu jako pierwszy styl nowoczesny, a swoją popularność w Polsce w zasadzie definitywnie zakończył do I wojny światowej, stale budzi zainteresowanie. W ostatnich latach bywa znowu inspiracją dla architektów! Miłośnicy architektury oraz twórcy powinni zatem przypomnieć sobie genezę secesji, towarzyszącą jej ideologię oraz pochodzenie szeroko rozpowszechnionych charakterystycznych form i motywów dekoracyjnych „stylu giętej linii”. Francuskie określenie „art nouveau” (sztuka nowa) wskazuje na naczelną zasadę secesji, czyli zerwanie z tradycją. Czy tak było w istocie? Czy uwolniono się w pełni od dziedzictwa form klasycznych? Jaką wartość historyczną i artystyczną osiągnęły budowle lubelskie wzniesione w tamtej epoce? Kim byli jej lokalni twórcy? Na te i inne pytania odpowie wykład plenerowy. Uczestnicy powędrują ulicami Peowiaków, H. Kołłątaja, 3 Maja, Krakowskim Przedmieściem i ul. Chopina”.