<

SEZON LUBLIN 2015

Sezon Lublin 2015 był czwartą edycją wydarzenia organizowanego przez Wydział Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Lublin wspólnie z lokalnymi partnerami. Głównym celem przedsięwzięcia jest przybliżanie dziedzictwa kulturowo-historycznego miasta oraz oferty atrakcji turystycznych, jak również budowanie efektywnych form współpracy tworzonych przez środowiska zaangażowane w rozwój turystyki w Lublinie. Sezon Lublin 2015 trwał od 24 kwietnia do 3 maja. W ciągu 10 dni odbyło się 218 bezpłatnych wydarzeń w ramach 69 propozycji tematycznych. Wzięło w nich udział ponad 6 tysięcy mieszkańców i turystów.

W tej edycji po raz pierwszy prowadzone były zapisy on-line za pośrednictwem strony www.sezon.lublin.eu.

Kalendarz wydarzeń był bardzo bogaty:

KONKURS FOTO SEZON LUBLIN 2015

W konkursie Foto Sezon Lublin organizowanym wspólnie z Lubelską Szkołą Fotografii, wzięło udział 29 uczestników, którzy przygotowali łącznie 240 prac.

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagrody:
I nagroda Paulina Sadło - za zdjęcie "Brama Krakowska"
II nagroda Joanna Wnuk - za zdjęcie "W lata 30-te"
III nagroda Magdalena Ławicka - za zdjęcie "Wieża Trynitarska inaczej"

Wyróżnienia:
Joanna Wnuk - za zdjęcie "W koło Lublin"
Magdalena Ławicka - za zdjęcie "Wielka fala w Lublinie"
Kinga Witkowska-Mirosław - za zdjęcie "Czechowicz dla każdego"

Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, kupony na kursy fotograficzne i kupony podarunkowe. Zapraszamy do obejrzenia nagrodzonych prac w galerii na naszej stronie.

PROGRAM WYDARZENIA:

LUBLIN Z PRZEWODNIKIEM

Do zwiedzania Lublina specjalnie przygotowanymi trasami tematycznymi zaprasza dorosłych, dzieci i młodzież Zarząd Oddziału Miejskiego PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Lublinie. Możemy przejść miasto szlakiem Papieża Jana Pawła II, szlakiem lubelskich literatów, szlakiem lubelskich fotografów i lubelskich kompozytorów, a 3 maja – Szlakiem Konstytucji 3 Maja. Przewodnicy z Koła Przewodników Miejskich i Terenowych poprowadzą do miejsc szczególnie ważnych i atrakcyjnych: zabytków architektury, miejsc pamięci narodowej i upamiętniających ważne wydarzenia z dziejów Lublina. Przewodnicy miejscy PTTK będą oczekiwali na uczestników imprezy przy LOITiK, ul. Jezuicka 1/3 (z wyjątkiem zwiedzających szlak Konstytucji 3 Maja, którzy mają zbiórkę na pl. Litewskim przy pomniku).

SZLAKIEM LUBELSKICH LEGEND
Najmłodsi mieszkańcy Lublina wybiorą się w magiczną podróż po Starym Mieście, w miejsca związane ze znanymi lubelskimi legendami i opowieściami. Towarzyszył im będzie lubelski koziołek oraz miejski przewodnik. Do uczestnictwa w tej niezwykłej przygodzie zaprasza Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna.

WIECZÓR Z PIOSENKĄ TURYSTYCZNĄ
Impreza jest skierowana do wszystkich miłośników wędrówek i śpiewu. Płomień tradycyjnego ogniska zastąpimy blaskiem świec, a przybyłym gościom czas umilą gitarzyści znani w lubelskim kręgu turystycznym. Spotkanie ma charakter spontaniczny i każdy może się przyłączyć - śpiewając lub grając na własnym instrumencie.

PARK UNII POLSKO-LITEWSKIEJ "VIA JAGIELLONICA"
Fundacja „Via Jagiellonica” zaprasza na spacery po Lublinie z przewodnikiem, trasą z placu Litewskiego na wzgórze Czwartek. Uczestnicy zwiedzania będą mogli zobaczyć z bliska, a następnie rozpoznać z daleka – przyglądając się panoramie miasta – zabytki pamiętające złoty wiek w dziejach Lublina. Kolejno prezentowane będą obiekty z czasów od Władysława Jagiełły po Zygmunta III Wazę.

LUBLIN SZLAKIEM KOMISARZA MACIEJEWSKIEGO
Podczas spaceru organizowanego przez Lubelskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników Turystycznych "POGRANICZE" będzie można poczuć klimat Lublina okresu międzywojennego. Przewodnicy w strojach z epoki ukażą Lublin leżący na szlaku tranzytowym z terenów dawnej Galicji Wschodniej jako rozwijający się ośrodek prężnego przemysłu. To samo miasto to też cenzura prasowa, handel ludźmi, narkotyki, nielegalne zgromadzenia, międzynarodówka komunistyczna, groszowe zarobki... i w tym wszystkim komisarz Maciejewski.
Skoro Warszawa ma komisarza Przygodę i kasiarza Kwinto, Kraków - Szpicbródkę, to Lublin ma komisarza Maciejewskiego!

PLAC LITEWSKI - ZNAK PAMIĘCI O UNII LUBELSKIEJ W PRZESTRZENI LUBLINA
Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków zaprasza na 1,5-godzinne wykłady plenerowe odkrywające historię zakodowaną w drogach, ulicach, granicach nieruchomości, lokalnych nazwach. Takich elementów nie postrzegamy jako zabytków - przedmiotów dziedzictwa, tymczasem często mają one długą i ciekawą historię. Zapraszamy na wykłady plenerowe:

BABY TOUR – WYCIECZKI DLA RODZICÓW Z NIEMOWLĘTAMI
Z Biurem Turystyki Kulturowej KRAJKA zapraszamy rodziców z malutkimi dziećmi na zwiedzanie Starego Miasta. Jest to spacer przygotowany z myślą o dorosłych uczestnikach. W ramach „Sezonu Lublin” weźcie maluszka w chuście, wózku, nosidełku i wspólnie z przewodnikiem ruszcie ku uliczkom Starego Lublina, by zgłębić niezwykłe miejskie historie.

PORT LOTNICZY LUBLIN
Dwie grupy wycieczkowiczów, maksymalnie 30-osobowe, będą mogły zwiedzić Port Lotniczy Lublin. Program obejmuje zwiedzanie terminala, przejście przez kontrolę bezpieczeństwa, zwiedzanie budynku LSRG (straż pożarna), przejście obok płyty lotniska i zapoznanie ze sprzętem lotniskowym (schody, follow me), przejście obok wieży PAŻP do budynku BTG – zapoznanie ze sprzętem utrzymania. Czas trwania wycieczki 2 do 3 godzin. Uczestnicy muszą przy sobie posiadać dokument tożsamości identyczny jak podany przy zapisie. Podlegają kontroli bezpieczeństwa takiej jak pasażerowie samolotów, w związku z tym nie mogą posiadać przy sobie żadnych przedmiotów i substancji zabronionych. Na terenie Portu Lotniczego obowiązuje regulamin Portu.

RODZINNY SPŁYW KAJAKOWY...
...z Prawiednik rzeką Bystrzycą do Zalewu Zemborzyckiego, na przystań Marina. Odcinek z Prawiednik należy do najbardziej lubianych przez kajakarzy, z uwagi na naturalny charakter rzeki z licznymi zakolami, łąkami i lasem. Do dyspozycji są wygodne nowe kajaki, doskonałe do pokonania ok. dwugodzinnej trasy. Z oferty mogą skorzystać i starsi, i młodsi, nad bezpieczeństwem będą czuwać instruktorzy. Ten spływ dla 30 osób organizują w sobotę 3 maja Lubelskie Towarzystwo Kajakowe FALA i firma „Perkun” Szymon Dziurda.
Szczegółowe informacje na stronie www.kajaki.lublin.pl

SPŁYW KAJAKOWY I SPŁYW EKOLOGICZNY BYSTRZYCĄ
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lublinie zaprasza na spływ kajakowy od Prawiednik przez Zalew Zemborzycki do wypożyczalni na Słonecznym Wrotkowie. W spływie w czwartek 1 maja może wziąć udział 40 osób, w 15 kajakach 2-osobowych i dziesięciu 1-osobowych. Dodatkowo tym, którzy lubią łączyć przyjemne z pożytecznym, działając na rzecz środowiska, proponujemy wraz z MOSiR-em udział w ekospływie kilka dni wcześniej, w sobotę 26 kwietnia. Każdy z 25 uczestników akcji dostanie do dyspozycji kajak 2-osobowy i worek na śmieci, a pierwszych trzynastu chętnych może zarezerwować kajak jednoosobowy dla swojego towarzysza/towarzyszki.

LUBLIN CITY TOUR – WYCIECZKI BUSIKIEM
Zapraszamy na Lublin City Tour, czyli przejażdżkę ulicami Śródmieścia turystycznymi busikami o napędzie elektrycznym. Wyjazd każdego busa z 13 uczestnikami z ul. Świętoduskiej tuż przy deptaku, powrót na to samo miejsce. Czas trwania przejazdu ok. 1 godziny.

LUBLIN Z OKIEN GUTKA - LUBELSKI WEHIKUŁ CZASU
Poznaj historię i zabytki Lublina, podróżując GUTKIEM, lubelskim zabytkowym autobusem tzw. ogórkiem. W przejażdżce na trasie Brama Krakowska – Majdanek – Chodźki - Brama Krakowska zwiedzającym towarzyszy przewodnik PTTK.

ODKRYJ LUBLIN Z MAPĄ - GRA MIEJSKA
Zapraszamy do odkrycia naszego miasta z mapą w dłoni. Wędrując odkrywać będziemy nowe dla nas uliczki, zaułki i obiekty, a jeśli naprawdę dobrze znamy miasto, spojrzymy na nie z zupełnie innej perspektywy. Impreza ma charakter rekreacyjny, nie liczy się czas pokonania trasy. Na uczestników będą czekać trzy trasy o różnych długościach, w tym jedna zupełnie nowa - zapraszamy więc także tych, którzy brali udział w poprzednich edycjach! Startować można indywidualnie lub grupowo, także rodzinnie.

BIEG PO PRAWDZIWYM LUBLINIE
Zapraszamy do biegowej wycieczki po prawdziwym Lublinie, podczas której dotrzemy do miejsc nieznanych, nietypowych, nieoczywistych. Tym razem przyjrzymy się dzielnicom południowo-wschodnim. Dotkniemy poważnej historii, zaprosimy osoby współbiegnące do podzielenia się z nami swoimi wspomnieniami dotyczącymi mijanych miejsc.
Mamy nadzieję, że na 20-kilometrowej trasie znajdą się takie miejsca, które nasi biegacze i biegaczki odwiedzą po raz pierwszy. Wycieczkę organizuje Lubelskie Stowarzyszenie Biegowe, www.bieganie.lublin.pl

SKANSEN Z PRZEWODNIKEM
Czy można przenieść się do środkowoeuropejskiego miasteczka prowincjonalnego sprzed prawie stu lat? Tak, można. Idąc na spacer po prawie prawdziwym miasteczku, które najstarsi z nas mogą jeszcze pamiętać ze swego dzieciństwa, a które otwarto dla zwiedzających w Muzeum Wsi Lubelskiej. Zapraszamy do takiej swoistej podróży w czasie!

PIWNICA POD FORTUNĄ
Lubelskie piwnice wciąż skrywają skarby! Na przykład dawną winiarnię z renesansowymi polichromiami. Ten unikatowy w skali kraju zabytek można zwiedzać wraz z otaczającymi go piwniczkami, w których powstała nowocześnie zaaranżowana przestrzeń muzealna. Tu dzięki multimediom można przenieść się w dawne czasy, kiedy w Lublinie mieszkańcy mówili różnymi językami i chodzili do różnych świątyń. Warto przyjść i doświadczyć na własnej skórze, jak fascynujące są dzieje naszego miasta.

MUZEUM LUBELSKIE – WYSTAWA ARCHEOLOGICZNA I BASZTA ZAMKOWA
Muzeum na Zamku zaprasza do zwiedzenia nowej ekspozycji archeologicznej oraz donżonu, wraz z wejściem na taras widokowy. Wystawa „Śladami przeszłości. Najdawniejsze dzieje Ziemi Lubelskiej” prezentuje ponad 3000 starannie wyselekcjonowanych zabytków, w tym wiele pokazywanych po raz pierwszy. Najstarsze z nich wykonali przed dziesiątkami tysięcy lat neandertalczycy, najmłodsze pochodzą z połowy XIII stulecia naszej ery. Ekspozycję uatrakcyjniają liczne makiety, naturalnej wielkości rekonstrukcje domostw, cmentarzysk, grobów oraz „jak żywe” postaci z przeszłości. Szałas ze skór renifera, drewnianą chatę z nadrzecznej osady czy półziemiankę pierwszych Słowian można zobaczyć nie tylko z zewnątrz, ale również zajrzeć do środka.

LUBELSKA TRASA PODZIEMNA
Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN zaprasza na wędrówkę Lubelską Trasą Podziemną, która rozpoczyna się w budynku Trybunału Koronnego przy Rynku. Spacer labiryntem zabytkowych piwnic staromiejskich dostarcza wielkich emocji, będąc jednocześnie wędrówką w czasie. Historię rozwoju przestrzennego Lublina przybliżają makiety miasta sprzed wieków, a punktem kulminacyjnym podziemnej wędrówki jest wzbogacona światłem i dźwiękiem ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina z 1719 roku.

IZBA DRUKARSTWA
Zwiedzając Izbę Drukarstwa, w pomieszczeniach przedwojennej drukarni „Popularna” przy ul. Żmigród 1, można zapoznać się z historią druku, historią pisma, poznać dawne techniki składu gazet i książek. Do miejsca, które zawdzięcza swą wyjątkowość zabytkowym maszynom i urządzeniom drukarskim, zecerskim i introligatorskim, zapraszamy wraz z jego gospodarzem, Ośrodkiem „Brama Grodzka - Teatr NN”.

SEMINARIUM DUCHOWNE – 300 LAT W LUBLINIE
Trzy wieki istnienia Seminarium w Lublinie sprawiły, iż miejsce to przepełnione jest epokowymi zabytkami, a jego mury noszą w sobie znamiona pięknej historii. Powstałe w 1714 roku, kształci księży pracujących na Ziemi Lubelskiej , jak i poza granicami kraju. Zwiedzanie rozpocznie się od kościoła seminaryjnego pw. Przemienienia Pańskiego z przylegającą neogotycką kaplicą, w której znajduje się unikatowy ikonostas autorstwa Jerzego Nowosielskiego. Następnie będzie można zobaczyć płaskorzeźbiony fryz medalionowy wykonany w latach 1616-25, który zdobi Kamienicę Suchorabskich, najstarszą część kompleksu seminaryjnego. Ostatni punkt programu stanowić będzie Muzeum Starodruków i Sztuki Sakralnej wraz z najstarszym rękopisem: Mszałem z Kraśnika z ok. 1400 roku.

JESZYWAS CHACHMEJ LUBLIN – WYSTAWA I PROJEKCJA FILMÓW
W historycznym gmachu Jeszywas Chachmej Lublin, dawnej największej i najbardziej prestiżowej szkole rabinicznej na świecie, odbędzie się prezentacja wystawy oraz specjalna projekcja filmów poruszających temat społeczności żydowskiej w Lublinie i na Lubelszczyźnie.