Rezygnacja

29 kwietnia

 • 09:00 Konkursowe realizacje architektoniczne Lublina – Od historii do współczesności

  Na to wydarzenie nie obowiązują zapisy.

  Wystawa ma na celu prezentację wybranych ważnych dla miasta obiektów zrealizowanych w przestrzeni publicznej w wyniku otwartych konkursów architektonicznych organizowanych już od wieku XIX po czasy obecne. Wśród prezentowanych obiektów znalazły się między innymi Teatr Osterwy, kampus UMCS, Centrum Spotkania Kultur i wiele innych, mniej lub bardziej znanych realizacji. Seria fotogramów opatrzonych komentarzem wzbogaca wiedzę o historii miasta w zakresie dotychczas nieprezentowanym, potwierdzającym kontynuowanie przez współczesnych twórców, rozpoczętej przed wiekami wysokiej kultury architektonicznej.

  Terminy: 
  od 28 IV do 6 V (z wyjątkiem 30 IV, 1,3.V) w godz.9.00 – 17.00 – wystawa fotogramów,

  28 IV (piątek) 12.00 – 13.00 – otwarcie wystawy z prezentacją,

  29 IV (sobota) 12.00 – 13.00 – spotkanie prezentacyjne,

  5 V (piątek) 12.00 – 13.00 – spotkanie prezentacyjne

  Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego -  Galeria HOL, ul. Narutowicza 4


   


  Partnerzy
 • 10:00 Spacer herstoryczny śladami lubelskich artystek i działaczek kultury

  Tym razem na wspólny spacer zapraszają artystki i kobiety związane z kulturą. Przewodniczkami i bohaterkami będą m.in. Franciszka Arnsztajnowa, Janina Miłosiowa, Alina Wawrzosek. Spacer przebiegać będzie ulicami Starego Miasta i Śródmieścia.

  Miejsce zbiórki: przy Bibliotece KUL, ul. Chopina 27

   


  Partnerzy
 • 10:00 Spacer historyczny „Lublin 1317-1417”

  Na to wydarzenie nie obowiązują zapisy.

  Zapraszamy w podróż w czasie po XIV-wiecznym Lublinie. Przewodnik reprezentujący księcia Władysława Łokietka opowie o początkach kształtowania się civis od aktu lokacyjnego na prawie magdeburskim z 1317 roku do czasów kiedy Lublin stał się ważnym ośrodkiem kultury i wymiany handlowej z Litwą, Brześciem i Włodzimierzem Wołyńskim.

  Miejsce zbiórki: Trybunał Koronny


  Partnerzy
 • 10:00 Wycieczka piesza Szlakiem bł. ks. Stanisława Mysakowskiego

  Na to wydarzenie nie obowiązują zapisy.

  W ramach spaceru trasą związaną z postacią  bł. ks. Stanisława Mysakowskiego uczestnicy zobaczą południowe krańce miasta, w tym malowniczą rzekę Nędznicę, las Rudka, rzekę Bystrzycę i oczywiście miejsca związane z działalnością księdza.

  Miejsce zbiórki: Przystanek Zemborzyce Górne


  Partnerzy
 • 10:00 Gra miejska „Symbole Lublina” 

  Na to wydarzenie nie obowiązują zapisy.

  Gra miejska „Symbole Lublina” Impreza w formie gry miejskiej jest adresowana do uczniów szkół podstawowych. Stanowi ważny element przygotowania najmłodszych mieszkańców do obchodów 700 rocznicy lokacji miasta Lublina na prawie magdeburskim. Główną atrakcją gry miejskiej będzie spotkanie z lubelskim hejnalistą Tadeuszem Godziszem lub Piotrem Ścibakiem. Na zakończenie gry uczestnicy otrzymają nagrody –  regionalne ciastko „lubelskie rożki”.

  Miejsce zbiórki: przed wejściem do Zamku Lubelskiego


  Partnerzy
 • 10:00 Tradycje jarmarków lubelskich od Średniowiecza do XX w.

  Na to wydarzenie nie obowiązują zapisy.

  Lublin przez ponad 7 wieków istniał na mapie Polski i Europy jako jeden z ważniejszych ośrodków handlowych. W okresie jednoczenia ziem za panowania Piastów i po zawarciu unii polsko-litewskiej za Jagiellonów stał się pośrednikiem w wymianie handlowej między Polską, Litwą i Rusią. Przez miasto wiodły szlaki kupieckie, m.in. znad Morza Czarnego do Bałtyku. Podczas wędrówki uczestnicy dowiedzą się, jakie produkty sprzedawano, skąd przybywali do nas kupcy, gdzie składowali swoje towary i kto z mieszczan lubelskich wynajmował im piwnice w kamienicach. W każdym z siedmiu ważnych miejsc na wędrowców będzie czekała zagadka.

  Miejsce zbiórki: Kościół pw. św. Mikołaja na Czwartku


  Partnerzy
 • 10:00 Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  Na to wydarzenie nie obowiązują zapisy.

  Tematyka ta budzi coraz większe zainteresowanie, szczególnie wśród pokolenia powojennego. Spacer „Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych” na terenie Lublina prowadzi do miejsc, w których stosowano represje wobec żołnierzy podziemia niepodległościowego. Zapraszamy nie tylko pasjonatów tej tematyki, ale też każdego, kto zechce poszerzyć swoją wiedzę na temat tej trudnej, choć tak bardzo nieodległej historii naszego miasta.

  Miejsce zbiórki: Plac Zamkowy, Pomnik Zaporczyków


  Partnerzy
 • 10:00 Lubelskie zagadki z audioguidem – gra miejska

  Na to wydarzenie nie obowiązują zapisy.

  Lubelskie zagadki z audioguidem – gra miejska Uczestnicy gry wypożyczają audioprzewodniki w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej. Dodatkowo otrzymują kartę pytań odnoszących się do szlaku staromiejskiego oraz jubileuszu nadania Lublinowi praw miejskich. Osoby, które dobrze wykonają zadanie otrzymają pamiątkowy dyplom. Dodatkowe informacje: Wypożyczenie audioguide’a jest bezpłatne. Wymagane jest wpłacenie kaucji zwrotnej w wysokości 100 zł za każde wypożyczone urządzenie, okazanie dokumentu tożsamości oraz wypełnienie karty wypożyczenia. Dostępna jest także anglojęzyczna wersja zabawy.

  Miejsce: Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Jezuicka 1/3

  uwaga: wydarzenie dostępne w godzinach 10.00-17.00 do wyczerpania audioprzewodników (dostępnych jest 30 zestawów)


  Partnerzy
 • 10:00 Quest Lublin 700

  Na to wydarzenie nie obowiazują zapisy.

  Quest Lublin 700 Poznaj historię Lublina, zagłębiając się w magiczne zaułki Starego Miasta. Pomoże ci w tym Quest Lublin 700, z którym dotrzesz zarówno do miejsc znanych, jak i tych mniej uczęszczanych. Na osoby, które prawidłowo odgadną hasło, czeka pamiątkowy dyplom z najstarszą znaną pieczęcią Lublina. Życzymy wspaniałej zabawy!

  Miejsce: Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Jezuicka 1/3

  uwaga: wydarzenie dostępne w godzinach 10.00-17.00 do wyczerpania kart questowych


  Partnerzy
 • 10:00 Lublin wierszem i śpiewem opisany

  Wyjątkowa propozycja spaceru z przewodnikiem, połączona z montażem słowno-muzycznym. Znane i popularne miejsca zostaną zaprezentowane w sposób oryginalny i niepowtarzalny. Lublin inspiruje, aby o nim mówić, recytować oraz śpiewać.

  Miejsce zbiórki: Plac Zamkowy – przy schodach


  Partnerzy
 • 10:00 Spacer po Lublinie czasów Bolesława Prusa

  W roku jubileuszu 700-lecia istnienia Lublina, okrągłą 170 rocznicę urodzin obchodzi także Bolesław Prus – jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, który lata swego dzieciństwa i wczesnej młodości spędził właśnie w Lublinie. Proponujemy biograficzny spacer po XIX-wiecznym Lublinie i spojrzenie na miasto oczami pisarza. Trasę spaceru wyznaczy XIX-wieczna mapa (reprint dla każdego uczestnika) oraz ryciny i zdjęcia z epoki, notatki Prusa o mieście i artykuły z ówczesnej prasy. Na uczestników spaceru czekają niespodzianki – rabaty na okolicznościowe torby i książki Bolesława Prusa wydawane przez wydawnictwo Episteme w ramach pracy nad edycją krytyczną „Pism wszystkich” Bolesława Prusa.

  Miejsce zbiórki: Trybunał Koronny


  Partnerzy
 • 10:00 Spacer Architektoniczny: Awangarda i Tradycja – architektura użyteczności publicznej w II RP w Lublinie

  Architektura jest jednym z czynników kształtujących tożsamość i obraz miasta. Szczególnym rodzajem budynków świadczących o randze miasta są obiekty użyteczności publicznej. W międzywojennym Lublinie wzniesiono wiele ciekawych i interesujących budynków mieszczących urzędy, banki, szkoły, instytucje kultury itp. Są one świadectwem awansu Lublina oraz projektowania architektury w duchu aktualnych trendów: awangardy i tradycji. Poznajmy je z bliska podczas spaceru szlakiem miejskiej awangardy i tradycji.

  Miejsce zbiórki: Plac Wolności – fontanna
   


  Partnerzy
 • 10:00 Zdjęcie historii

  Zapraszamy do uwiecznienia swojej podróży w czasie: Stare Miasto - dawne dzieje, Majdanek - czas wojny i Centrum Spotkania Kultur – współczesność. W miejscach tych będzie można spotkać przebranych w stroje animatorów, którzy będą prowadzili quizy i gry planszowe dotyczące różnych epok w historii Lublina. Na osoby prawidłowo odpowiadające na pytania czeka niespodzianka – wykonane przez fotografa zdjęcie. Podróżujący w czasie turyści i mieszkańcy będą mogli przebrać się w stroje z danej epoki. Wydarzenie dostępne w godzinach 10:00-15:00.

  Miejsce: Trybunał Koronny, Majdanek, plac przy CSK

  Z wykonanych zdjęć powstanie kolaż, który zostanie zaprezentowany podczas wystawy w dniu 6 maja w godz. 11.00 – 15.00 w Trybunale Koronnym.

   


  Partnerzy
 • 10:00 Odkryj Lublin z mapą

  Głównym założeniem imprezy jest pokazanie jej uczestnikom przeróżnych zakątków zlokalizowanych w szeroko pojętym centrum Lublina. Do zakątków tych uczestnicy docierają samodzielnie, korzystając ze specjalnie opracowanej mapy. Tam czekają na nich pytania  i zagadki. Odpowiedź można znaleźć na miejscu, nie jest tu wymagana wiedza książkowa. Odbiorcami mogą być osoby w różnym wieku: od dzieci pod opieką dorosłych, przez młodzież, po osoby pełnoletnie. Do wyboru jest 5 znanych tras i zupełnie nowa trasa nr 6 nawiązująca do 700 rocznicy nadania Lublinowi praw miejskich. Dwie trasy, w tym najnowsza, będą dostępne w języku angielskim.

  Miejsce zbiórki: Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej, namiot od strony Bramy Krakowskiej


   


  Partnerzy
 • 10:30 Zwiedzanie Piwnicy pod Fortuną

  Wnętrza Piwnicy ukazują w ciekawy i nowoczesny sposób przeszłość Lublina oraz dorobek kulturalny miasta. Innowacyjne rozwiązania takie jak projektory, hologram oraz „dźwięki przeszłości” wprowadzają odwiedzających w klimat renesansowego Lublina i zachęcają do poznania historii swojego miasta.

  Miejsce: ul. Rynek 8


  Partnerzy
 • 10:30 700 lat lubelskiej kuchni - warsztaty kulinarne dla dzieci

  Ach, będzie się działo! Będziemy wyrabiać ciasto drożdżowe na cebularze i ciasto na pierogi. Będziemy kroić, mieszać, doprawiać, formować i lepić! A to wszystko pod okiem kucharza, dzięki któremu zgłębimy tajemnice regionalnej lubelskiej kuchni, a w czasie degustacji poznamy jej smaki!

  Miejsce: Zakład Doskonalenia Zawodowego, ul. Królewska 15

  Uwaga: wiek uczestników – minimum 7 lat

   


  Partnerzy
 • 11:00 Wycieczka „Szlakiem legend lubelskich”

  Wycieczki „Szlakiem legend lubelskich” są propozycją skierowaną do najmłodszych odkrywców. Podczas spaceru po Starym Mieście dzieci poznają historię miasta poprzez najciekawsze lubelskie opowieści i podania. Towarzyszyć im będzie miejski przewodnik oraz lubelski koziołek. Impreza ma charakter interaktywny, pobudzający wyobraźnię dzieci, zachęcający do aktywnego udziału w odkrywaniu tajemnic Lublina.

  Miejsce zbiórki: Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Jezuicka 1/3


  Partnerzy
 • 11:00 Złotnictwo lubelskie ze zbiorów muzealnych i kolekcji prywatnych – oprowadzania i warsztaty

  Wystawa Złotnictwo lubelskie ze zbiorów muzealnych i kolekcji prywatnych jest pierwszą w historii Muzeum Lubelskiego prezentacją tematu. Na wystawie zebrane zostały w jednym miejscu wszystkie zabytki lubelskie występujące w kolekcjach polskich. Trzeba przyznać, że nie ma ich zbyt wiele: Muzeum Narodowe w Warszawie zgromadziło kilkadziesiąt sreber lubelskich, w innych muzeach udało się odnaleźć jeszcze kilka obiektów, kolejna grupa pochodzi ze zbiorów prywatnych. Są to niemal wyłącznie zabytki XIX-wieczne, głównie srebra stołowe. Najstarsze i najcenniejsze eksponaty pochodzą ze zbiorów kościelnych. Zwiedzanie zakończą aktywizujące uczestników warsztaty.

  Miejsce: Zamek Lubelski


  Partnerzy
 • 11:00 Eko – spływ

  Do udziału w Eko-spływie zapraszamy wszystkich, którzy lubią łączyć przyjemne z pożytecznym i odpoczywać, jednocześnie działając na rzecz środowiska. Każdy z 25 uczestników akcji dostanie do dyspozycji kajak 2-osobowy i worek na śmieci. Pierwszych trzynastu chętnych może zarezerwować kajak jednoosobowy dla swojego towarzysza/towarzyszki.

  Miejsce zbiórki: wypożyczalnia Ośrodka Słoneczny Wrotków, przy ul. Osmolickiej nad Zalewem Zemborzyckim.

  Uwaga: osoby do 13 roku życia uczestniczą wyłącznie pod opieką osób pełnoletnich. Ubezpieczenie we własnym zakresie. MOSiR przewozi uczestników spływu do Prawiednik na początek spływu, koniec spływu – w miejscu zbiórki.


   


  Partnerzy
 • 11:30 Eko – spływ

  Do udziału w Eko-spływie zapraszamy wszystkich, którzy lubią łączyć przyjemne z pożytecznym i odpoczywać, jednocześnie działając na rzecz środowiska. Każdy z 25 uczestników akcji dostanie do dyspozycji kajak 2-osobowy i worek na śmieci. Pierwszych trzynastu chętnych może zarezerwować kajak jednoosobowy dla swojego towarzysza/towarzyszki.

  Miejsce zbiórki: Wypożyczalnia Ośrodka Słoneczny Wrotków, przy ul. Osmolickiej nad Zalewem Zemborzyckim.

  Uwaga: osoby do 13 roku życia uczestniczą wyłącznie pod opieką osób pełnoletnich. Ubezpieczenie we własnym zakresie. MOSiR przewozi uczestników spływu do Prawiednik na początek spływu, koniec spływu – w miejscu zbiórki.


   


  Partnerzy
 • 12:00 Śledztwo w Archiwum Kryminalnym Lublin, rok 1936

  „Zlecenie, które dostaliście, już na dzień dobry pachniało podejrzanie. Nie wzięlibyście go, gdybyście od dwóch miesięcy nie zalegali z czynszem, a od miesiąca z pensją dla sekretarki. Prywatny detektyw nie opływa w dostatki nawet w amerykańskich filmach, co dopiero w naszej umęczonej Rzeczpospolitej. – Błogosławionej pamięci Leo Mehringer, za życia marszand, obecnie denat, Rynek 8, tuż przy komisariacie – powiedziała przez telefon takim głosem, że tylko nagrać na płytę i rozkoszować się w samotne wieczory. – Nie boicie się chyba naruszyć policyjnych pieczęci?”

  Weź udział w kryminalnej grze escape room w atmosferze przedwojennego Lublina. Rozwiąż zagadki, zmierz się z czasem i pamiętaj – ucieczka z pokoju to dopiero początek...

  Miejsce: Archiwum Kryminalne,  ul. Rynek 8

  Uwaga: rezerwacja miejsca przez jedną osobę uprawnia do gry całą grupę (mechanika gry wymaga współpracy minimum 2 osób, jednorazowo w grze uczestniczyć może do 5 osób).


   


  Partnerzy
 • 12:00 Zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej z przewodnikiem

  Uczestnicy Sezonu zapoznają się z najciekawszymi ekspozycjami lubelskiego skansenu, w tym sektora Miasteczko i jego najnowszymi ekspozycjami, które zwiedzać można dopiero od kilku sezonów. Wycieczka będzie okazją do poznania historii rodzin, kultury materialnej (w tym rzemiosł, handlu i usług) lubelskich wsi i miasteczek.

  Miejsce zbiórki:  Recepcja Muzeum Wsi Lubelskiej


  Partnerzy
 • 12:00 Wystawa pt. „Świadectwa życia w miejscu zagłady” wraz z prezentacją na temat wybranych artefaktów ze zbiorów Państwowego Muzeum na Majdanku

  Wystawa prezentuje prywatne dokumenty oraz zdjęcia, a także przedmioty osobiste znalezione na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz obozu pracy na tzw. Flugplatzu. Obiekty stanowią niepokazywaną dotychczas szerszej publiczności część zbiorów Muzeum na Majdanku. Szczególnie interesujące są fotografie dokumentujące najszczęśliwsze i najważniejsze chwile w życiu ludzi, którzy w większości zginęli w KL Lublin oraz w obozach zagłady w Bełżcu i Sobiborze. Otwarcie wystawy będzie poprzedzone krótkim wykładem, podczas którego zostaną zaprezentowane oryginalne przedmioty ze zbiorów muzealnych. Spotkanie będzie również okazją do rozmowy na temat tej części kolekcji.

  Miejsce zbiórki: Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum


   


   


  Partnerzy
 • 12:00 Eko – spływ

  Do udziału w Eko-spływie zapraszamy wszystkich, którzy lubią łączyć przyjemne z pożytecznym i odpoczywać, jednocześnie działając na rzecz środowiska. Każdy z 25 uczestników akcji dostanie do dyspozycji kajak 2-osobowy i worek na śmieci. Pierwszych trzynastu chętnych może zarezerwować kajak jednoosobowy dla swojego towarzysza/towarzyszki.

  Miejsce zbiórki: Wypożyczalnia Ośrodka Słoneczny Wrotków, przy ul. Osmolickiej nad Zalewem Zemborzyckim.

  Uwaga: osoby do 13 roku życia uczestniczą wyłącznie pod opieką osób pełnoletnich. Ubezpieczenie we własnym zakresie. MOSiR przewozi uczestników spływu do Prawiednik na początek spływu, koniec spływu – w miejscu zbiórki.


   


  Partnerzy
 • 12:30 Zwiedzanie Piwnicy pod Fortuną

  Wnętrza piwnicy ukazują w ciekawy i nowoczesny sposób przeszłość Lublina oraz dorobek kulturalny miasta. Innowacyjne rozwiązania takie jak projektory, hologram oraz „dźwięki przeszłości” wprowadzają odwiedzających w klimat renesansowego Lublina i zachęcają do poznania historii swojego miasta.

  ul. Rynek 8


  Partnerzy
 • 12:30 Eko – spływ

  Do udziału w Eko-spływie zapraszamy wszystkich, którzy lubią łączyć przyjemne z pożytecznym i odpoczywać, jednocześnie działając na rzecz środowiska. Każdy z 25 uczestników akcji dostanie do dyspozycji kajak 2-osobowy i worek na śmieci. Pierwszych trzynastu chętnych może zarezerwować kajak jednoosobowy dla swojego towarzysza/towarzyszki.

  Miejsce zbiórki: Wypożyczalnia Ośrodka Słoneczny Wrotków, przy ul. Osmolickiej nad Zalewem Zemborzyckim.

  Uwaga: osoby do 13 roku życia uczestniczą wyłącznie pod opieką osób pełnoletnich. Ubezpieczenie we własnym zakresie. MOSiR przewozi uczestników spływu do Prawiednik na początek spływu, koniec spływu – w miejscu zbiórki.


   


  Partnerzy
 • 13:00 Lublin wierszem i śpiewem opisany

  Wyjątkowa propozycja spaceru z przewodnikiem, połączona z montażem słowno-muzycznym. Znane i popularne miejsca zostaną zaprezentowane w sposób oryginalny i niepowtarzalny. Lublin inspiruje, aby o nim mówić, recytować oraz śpiewać.

  Miejsce zbiórki: Plac Zamkowy – przy schodach


  Partnerzy
 • 13:30 Śledztwo w Archiwum Kryminalnym Lublin, rok 1936

  „Zlecenie, które dostaliście, już na dzień dobry pachniało podejrzanie. Nie wzięlibyście go, gdybyście od dwóch miesięcy nie zalegali z czynszem, a od miesiąca z pensją dla sekretarki. Prywatny detektyw nie opływa w dostatki nawet w amerykańskich filmach, co dopiero w naszej umęczonej Rzeczpospolitej. – Błogosławionej pamięci Leo Mehringer, za życia marszand, obecnie denat, Rynek 8, tuż przy komisariacie – powiedziała przez telefon takim głosem, że tylko nagrać na płytę i rozkoszować się w samotne wieczory. – Nie boicie się chyba naruszyć policyjnych pieczęci?”

  Weź udział w kryminalnej grze escape room w atmosferze przedwojennego Lublina. Rozwiąż zagadki, zmierz się z czasem i pamiętaj – ucieczka z pokoju to dopiero początek...

  Miejsce: Archiwum Kryminalne,  ul. Rynek 8

  Uwaga: rezerwacja miejsca przez jedną osobę uprawnia do gry całą grupę (mechanika gry wymaga współpracy minimum 2 osób, jednorazowo w grze uczestniczyć może do 5 osób).


   


  Partnerzy
 • 13:30 Zwiedzanie Piwnicy pod Fortuną

  Wnętrza piwnicy ukazują w ciekawy i nowoczesny sposób przeszłość Lublina oraz dorobek kulturalny miasta. Innowacyjne rozwiązania takie jak projektory, hologram oraz „dźwięki przeszłości” wprowadzają odwiedzających w klimat renesansowego Lublina i zachęcają do poznania historii swojego miasta.

  ul. Rynek 8


  Partnerzy
 • 13:30 700 lat lubelskiej kuchni - warsztaty kulinarne dla dorosłych

  Kasza... to ona królowała już wieki temu na lubelskich stołach i będzie również królową tegorocznych warsztatów kulinarnych - 700 lat lubelskiej kuchni. Pod okiem kucharza każdy uczestnik zgłębi receptury i tajniki przygotowywania regionalnych dań wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Lubelskiego. Zapraszamy serdecznie osoby dorosłe oraz seniorów. Czekamy na wszystkich lubiących  gotować i ciekawych smaków lokalnej kuchni.  Szczegóły aktualnego menu na stronie www.krajka-lublin.pl

  Miejsce zbiórki: Zakład Doskonalenia Zawodowego, ul. Królewska 15

  Uwaga: wiek uczestników – minimum 16 lat


  Partnerzy
 • 14:00 Podróże w czasie. Lublin Jagielloński – wycieczki dla dzieci

  Jak wyglądał Lublin Jagielloński? Jakie ważne wydarzenia związane są z tym okresem? Jak wyglądała ówczesna szkoła? Co można było kupić na jarmarku? Zapraszamy w podróż, tym razem królował będzie Lublin Jagielloński, a przewodnik który poprowadzi wycieczkę pomoże nam cofnąć się w czasie do roku, kiedy to podpisano w Lublinie pewien bardzo ważny dokument…

  Miejsce zbiórki: dziedziniec Zamku Lubelskiego

  Uwaga: wiek uczestników – minimum 6 lat


  Partnerzy
 • 14:00 Spacer po Lublinie czasów Bolesława Prusa

  W roku jubileuszu 700-lecia istnienia Lublina, okrągłą 170 rocznicę urodzin obchodzi także Bolesław Prus – jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, który lata swego dzieciństwa i wczesnej młodości spędził właśnie w Lublinie. Proponujemy biograficzny spacer po XIX-wiecznym Lublinie i spojrzenie na miasto oczami pisarza. Trasę spaceru wyznaczy XIX-wieczna mapa (reprint dla każdego uczestnika) oraz ryciny i zdjęcia z epoki, notatki Prusa o mieście i artykuły z ówczesnej prasy. Na uczestników spaceru czekają niespodzianki – rabaty na okolicznościowe torby i książki Bolesława Prusa wydawane przez wydawnictwo Episteme w ramach pracy nad edycją krytyczną „Pism wszystkich” Bolesława Prusa.

  Miejsce zbiórki: Trybunał Koronny


  Partnerzy
 • 15:00 Śledztwo w Archiwum Kryminalnym Lublin, rok 1936

  „Zlecenie, które dostaliście, już na dzień dobry pachniało podejrzanie. Nie wzięlibyście go, gdybyście od dwóch miesięcy nie zalegali z czynszem, a od miesiąca z pensją dla sekretarki. Prywatny detektyw nie opływa w dostatki nawet w amerykańskich filmach, co dopiero w naszej umęczonej Rzeczpospolitej. – Błogosławionej pamięci Leo Mehringer, za życia marszand, obecnie denat, Rynek 8, tuż przy komisariacie – powiedziała przez telefon takim głosem, że tylko nagrać na płytę i rozkoszować się w samotne wieczory. – Nie boicie się chyba naruszyć policyjnych pieczęci?”

  Weź udział w kryminalnej grze escape room w atmosferze przedwojennego Lublina. Rozwiąż zagadki, zmierz się z czasem i pamiętaj – ucieczka z pokoju to dopiero początek...

  Miejsce: Archiwum Kryminalne,  ul. Rynek 8

  Uwaga: rezerwacja miejsca przez jedną osobę uprawnia do gry całą grupę (mechanika gry wymaga współpracy minimum 2 osób, jednorazowo w grze uczestniczyć może do 5 osób).


   


  Partnerzy
 • 15:00 „Barok na elipsie”- kościół pw. św. Eliasza Proroka na Probostwie

  Na to wydarzenie nie obowiązują zapisy.

  Zapraszamy na wyjątkowy spacer do mało znanego miejsca - dawnej jurydyki zwanej Probostwem. Znajduje się tutaj kościół pw. św. Eliasza Proroka fundacji starosty lwowskiego Jana Mniszcha. Świątynia jest przykładem barokowych kościołów z grupy centralno-podłużnych prawdopodobnie autorstwa Pawła Antoniego Fontany. Dużą wartość obiektu przedstawia rzeźbiarski wystrój świątyni.

  Miejsce zbiórki: kościół pw. św. Eliasza Proroka przy ul. Biernackiego


  Partnerzy
 • 15:30 Zwiedzanie Piwnicy pod Fortuną

  Wnętrza piwnicy ukazują w ciekawy i nowoczesny sposób przeszłość Lublina oraz dorobek kulturalny miasta. Innowacyjne rozwiązania takie jak projektory, hologram oraz „dźwięki przeszłości” wprowadzają odwiedzających w klimat renesansowego Lublina i zachęcają do poznania historii swojego miasta.

  ul. Rynek 8


  Partnerzy
 • 15:30 Migawka lubelska

  Migawka lubelska Spacery połączone z warsztatami zachęcającymi uczestników do poszukiwania wyjątkowego charakteru i niepowtarzalnego klimatu miasta. Fragment z 700-letniej historii Lublina da się uchwycić. Zastyga w fotografii. Dajmy się oczarować!

  Miejsce zbiórki: Plac Zamkowy – przy schodach

  Uwaga: uczestnicy muszą posiadać własne aparaty fotograficzne

   


  Partnerzy
 • 16:30 Śledztwo w Archiwum Kryminalnym Lublin, rok 1936

  „Zlecenie, które dostaliście, już na dzień dobry pachniało podejrzanie. Nie wzięlibyście go, gdybyście od dwóch miesięcy nie zalegali z czynszem, a od miesiąca z pensją dla sekretarki. Prywatny detektyw nie opływa w dostatki nawet w amerykańskich filmach, co dopiero w naszej umęczonej Rzeczpospolitej. – Błogosławionej pamięci Leo Mehringer, za życia marszand, obecnie denat, Rynek 8, tuż przy komisariacie – powiedziała przez telefon takim głosem, że tylko nagrać na płytę i rozkoszować się w samotne wieczory. – Nie boicie się chyba naruszyć policyjnych pieczęci?”

  Weź udział w kryminalnej grze escape room w atmosferze przedwojennego Lublina. Rozwiąż zagadki, zmierz się z czasem i pamiętaj – ucieczka z pokoju to dopiero początek...

  Miejsce: Archiwum Kryminalne, ul. Rynek 8

  Uwaga: rezerwacja miejsca przez jedną osobę uprawnia do gry całą grupę (mechanika gry wymaga współpracy minimum 2 osób, jednorazowo w grze uczestniczyć może do 5 osób).


   


  Partnerzy
 • 17:00 Lubelskie legendy na dobranoc dla dzieci

   Lublin jest miastem, w którym łatwo spotkać legendę. Trzeba jej tylko poszukać… W zakamarkach, uliczkach, na placach… Zapraszamy na wieczorny spacer, w czasie którego będzie można usłyszeć m.in. o pewnej rybie, która dała początek nazwie naszego miasta i o dzielnej kozie, o której dziś już mało kto pamięta. Może uda się zobaczyć starą, drewnianą skrzynię ukrytą w klasztornych zakamarkach, o której krążą tajemnicze opowieści… Spacer poprowadzi autorka książki „Legendy Lublina dla dzieci”, którą będzie można kupić w promocyjnej cenie.

  Miejsce zbiórki: Plac po Farze (w przypadku opadów deszczu Brama Grodzka)

  Uwaga: wiek uczestników – minimum 5 lat, opiekun dokonuje zapisu dla siebie i dziecka

   


  Partnerzy
 • 19:30 Lubelskie legendy na dobranoc dla dorosłych

  Czy legendy są tylko dla dzieci? Oczywiście, że nie! Zapraszamy na niezwykły wieczorny spacer szlakiem lubelskich legend i opowieści, przygotowany z myślą o… dorosłych! Będziemy bajać i opowiadać, o tych bardziej znanych, ale i o tych niedostępnych na co dzień legendarnych historiach naszego miasta. Nie zabraknie również emocji, a wyobraźnia poruszy wszystkie nasze zmysły!

  Miejsce zbiórki: Plac Wolności – fontanna

  Uwaga: wiek uczestników – minimum 18 lat


  Partnerzy