Rezygnacja

6 maja

 • Brak
  możliwości
  zapisu

  04:45 Wschód słońca w Lublinie

  Więcej...

  Wschód słońca to bardzo ważny moment początku każdego dnia. Teoretycznie to moment, w którym górny punkt tarczy słonecznej przekracza linię horyzontu…, a w praktyce – moment, który dla nas wszystkich oznacza początek nowego dnia! Jak wygląda wschód słońca w Lublinie? Wyczekiwany, oglądany i podziwiany z… tarasu widokowego na Wieży Trynitarskiej… Zobaczmy, jak słońce budzi nasze miasto!

  Miejsce zbiórki: przed Wieżą Trynitarską


  Partnerzy
 • Brak
  możliwości
  zapisu

  09:30 Rodzinny Puchar Sezonu Lublin w Marszach na Orientację

  Więcej...

  Rodzinny Puchar Sezonu Lublin w Marszach na Orientację to propozycja skierowana do grup (2–5-osobowych), w skład których wchodzą dzieci. Zapraszamy na rodzinne marsze z mapami w dłoniach po podlubelskich lasach. Udział można wziąć w pięciu edycjach imprezy, trzy najlepsze starty będą zaliczane do klasyfikacji generalnej. Zapraszamy zarówno początkujących, jak i zaawansowanych. W czasie pierwszej edycji odbędzie się specjalne praktyczne szkolenie dla początkujących, ale na życzliwą pomoc organizatorów liczyć można zawsze.

  Miejsce zbiórki: wiata turystyczna przy Zalewie Zemborzyckim, obok leśniczówki

  Uwaga: imprezy w terenie leśnym – partner ubezpiecza uczestników NNW, w związku z tym bezwzględnie na minimum 3 dni przed imprezą, po otrzymaniu sms-em potwierdzenia udziału w imprezie należy przesłać na adres mailowy: juraszewski@tlen.pl następujące dane osobowe niezbędne do ubezpieczenia: imię i nazwisko, PESEL i adres zamieszkania, a także informację dotyczącą poziomu trudności (początkujący lub zaawansowany);

  przy zgłoszeniu rodzin należy podać dane wszystkich jej cżłonków biorących udział w imprezie zgodnie z zasadami zapisów;

  osoby niepełnoletnie muszą startować pod opieką osoby pełnoletniej, jeśli nie bedzie to rodzic lub opiekun prawny muszą posiadać od niego pisemne zezwolenie na start;

  dokładne mapy z lokalizacją baz będą zamieszczone na stronie www.juraszewski.pl.

  Osoby, które chcą wziąć udział w imprezie po raz trzeci w ramach tegorocznej edycji, proszone są o bezpośredni kontakt z Panem Sławomirem Juraszewskim.


  Partnerzy
 • Ilość wolnych miejsc

  14
  Zapisz się

  10:00 KUL jako równolatek Niepodległej. Historyczne przestrzenie KUL – prelekcja i warsztaty budowania makiet

  Więcej...

  Złożenie i sklejenie przestrzennej wizualizacji przedwojennych zabudowań KUL. Będzie to okazja do zaprezentowania i omówienia historii dawnych budynków uniwersytetu. Praca z każdą grupą warsztatową będzie podzielona na dwa etapy:

  1. prezentacja multimedialna: krótkie wprowadzenie historyczne, próba prześledzenia losów miejsca, gdzie obecnie znajduje się KUL, historia budynków przed przejęciem ich przez KUL (legenda o kradzieży relikwii drzewa Krzyża Świętego, drewniany kościół, zakon dominikanów obserwantów, kasacja zakonu, koszary wojsk austriackich i rosyjskich), następnie przekazanie przez Marszałka Piłsudskiego zabudowań na rzecz nowo powstałego Uniwersytetu, szpital wojskowy – II wojna światowa, powrót Uniwersytetu po wyzwoleniu. Zaprezentowane zostaną zdjęcia obrazujące przemianę całego terenu, zmianę funkcji pomieszczeń, powstawanie kolejnych budynków, różnice w koncepcjach urbanistycznych zabudowy tego obszaru miasta;
  2. warsztaty praktyczne – własnoręczne wykonanie makiety starego gmachu KUL.

  Zapewniamy wszystkie materiały potrzebne do zajęć.

  Miejsce zbiórki: KUL, Al. Racławickie 14, pod pomnikiem Papieża na dziedzińcu gmachu głównego

  Minimalny wiek uczestnika 16 lat.

  Formularz do pobrania w przypadku uczestnictwa osoby niepełnoletniej.

  Regulamin uczestnictwa w zajęciach.


  Partnerzy
 • Na wydarzenie
  nie obowiązują zapisy

  10:00 Lubelskie zagadki z audioprzewodnikiem

  Więcej...

  Na to wydarzenie nie obowiązują zapisy.

  Uczestnicy gry wypożyczają audioprzewodniki w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej. Dodatkowo otrzymują kartę pytań odnoszących się do szlaku staromiejskiego oraz 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Osoby, które dobrze wykonają zadanie, otrzymają pamiątkowy dyplom.

  Miejsce: Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Jezuicka 1/3

  Uwaga: wypożyczenie audioprzewodnika jest bezpłatne;

  należy wpłacić kaucję zwrotną w wysokości 100 zł za każde wypożyczone urządzenie;

  wymagane jest okazanie dokumentu tożsamości oraz wypełnienie karty wypożyczenia;

  dostępna jest także anglojęzyczna wersja zabawy;

  wydarzenie dostępne w godzinach 10.00-17.00 do wyczerpania audioprzewodników.


  Partnerzy
 • Brak
  możliwości
  zapisu

  10:00 Lublin City-Tour. Lubelski szlak walki i męczeństwa. Część I. „Podzamcze – Lemszczyzna – plac Litewski”

  Więcej...

  Wycieczka rozpoczyna się na placu Zamkowym, gdzie znajduje się pomnik żołnierzy WiN, ofiar stalinizmu, a Lampa Pamięci po drugiej stronie wiaduktu przypomina nam los ofiar żydowskiego getta. Przy ul. Kalinowszczyzna jest pomnik rozstrzelanych w grudniu 1939 r. 10 więźniów lubelskiego Zamku. W pobliżu końcowej części ul. Walecznych jest kaplica cmentarna z tablicami upamiętniającymi los żołnierzy wyklętych. Na rogu ul. Obywatelskiej znajduje się pomnik ułanów księcia Józefa Poniatowskiego, którzy stoczyli bitwę z Austriakami 14 maja 1809 r., a przy ul. Jaczewskiego postument upamiętniający walkę Polaków ze Szwedami w kwietniu 1656 r. Aleja Solidarności nawiązuje do politycznej aktywności Polaków w latach 80. XX w. Na murze klasztoru karmelitów jest tablica, informująca o losach więźniów UB. Pomnik Ofiar Holokaustu symbolizuje los narodu żydowskiego. Pomnik J. Piłsudskiego i pomnik Nieznanego Żołnierza jest wyrazem hołdu dla marszałka i żołnierzy walczących o niepodległość.

  Miejsce zbiórki: plac Zamkowy, przy schodach do Bramy Grodzkiej

  Minimalny wiek uczestnika 10 lat.


  Partnerzy
 • Brak
  możliwości
  zapisu

  10:30 Spływ rodzinny z Prawiednik

  Więcej...

  Na tę imprezę zapraszamy szczególnie rodziny z dziećmi. Wspólny spływ kajakowy okaże się z pewnością niesamowitą przygodą. Trasa z Prawiednik jest polecana dla osób rozpoczynających swoją przygodę z kajakami. Rzeka ma tutaj naturalny charakter. Leniwie meandrując pośród łąk i lasów, daje satysfakcję z kontaktu z naturą. Na koniec czeka nas nie lada wyzwanie, przepłynięcie tafli Zalewu Zemborzyckiego! Wymaga to lekkiego wysiłku, ale dostarcza dużo satysfakcji i wrażeń. Nad całością spływu będzie czuwał instruktor.

  Po dopłynięciu do ośrodka Marina na uczestników będzie czekał rozpalony grill i poczęstunek. Dzieci będą miały do zabawy dużo terenów zielonych i nowy plac zabaw.

  Miejsce zbiórki: Prawiedniki – most na Bystrzycy obok pętli autobusowej MPK nr 25 i łowiska wędkarskiego

  Uwaga: dojazd na miejsce zbiórki we własnym zakresie (prosimy wcześniej sprawdzić aktualny rozkład jazdy);

  do dyspozycji uczestników będzie 20 kajaków 2-osobowych;

  udział dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia jest możliwy pod opieką opiekunów prawnych;

  uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie;

  należy ubrać się stosownie do zapowiadanej pogody, zabrać ze sobą lekkie obuwie, napój i przekąskę;

  program imprezy: zbiórka, spływ, zakończenie na Marinie w ośrodku sportów wodnych.


  Partnerzy
 • Na wydarzenie
  nie obowiązują zapisy

  10:30 Lublin wierszem i prozą opisany

  Więcej...

  Na to wydarzenie nie obowiązują zapisy.

  Lublin to wyjątkowo twórcze miejsce, gdzie poezja i proza zawsze były obecne. Nie wybijały się jednak na piedestał historii, przez co zostały niesłusznie pomijane oraz zapomniane. Czas, aby to zmienić. Wyjątkowa propozycja spaceru z przewodnikiem, który oprócz opowieści zaprezentuje słuchaczom fragmenty prozy i poezji związanej z Lublinem. Po takim spacerze klasyczna trasa od Zamku do placu Litewskiego nigdy nie będzie już taka sama. Lublin inspiruje do tego, aby o nim mówić i żeby go… recytować.

  Miejsce zbiórki: plac Zamkowy, przy schodach do Zamku


  Partnerzy
 • Brak
  możliwości
  zapisu

  11:00 Lublin ze smakiem. Smaki naszych pradziadków – warsztaty kulinarne dla dzieci

  Więcej...

  Udział w warsztatach pozwoli przybliżyć dzieciom lubelskie dania tradycyjne oraz opowiedzieć o naszej lokalnej kuchni, skupiając się tym razem na smakach Lublina z okresu międzywojnia. Smakach, za którymi niektórzy tęsknią, a niektórzy znają tylko z opowieści…

  Chyba każdy zna smak cebularza. A bajgla? Być może też..., ale makagigi... Co to takiego? Jak wygląda? Czy jest słodkie, czy słone? Na pewno ma coś wspólnego z cebularzem..., ale czy chodzi o smak? Odpowiedzi na te i inne pytania dostarczą warsztaty kulinarne. To warsztaty, na których wypieczemy cebularze i zrobimy owe „tajemnicze” makagigi!

  Miejsce zbiórki: Zakład Doskonalenia Zawodowego, ul. Królewska 15

  Minimalny wiek uczestnika 7 lat.

  Uwaga: przy dokonywaniu zapisów nie należy rezerwować miejsc dla rodziców, są oni jedynie obserwatorami warsztatów a nie ich uczestnikami;

  warunkiem uczestnictwa jest dostarczenie na 5 dni przed terminem warsztatu na adres mailowy biuro@krajka-lublin.pl następujących danych osobowych: imię i nazwisko oraz PESEL niezbędnych do ubezpieczenia uczestników.


  Partnerzy
 • Brak
  możliwości
  zapisu

  11:00 Zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej z przewodnikiem

  Więcej...

  Uczestnicy Sezonu Lublin zapoznają się z wybranymi najciekawszymi ekspozycjami lubelskiego skansenu, w tym sektora Miasteczko i jego najnowszymi ekspozycjami. Wycieczka po muzeum będzie okazją do poznania historii rodzin, kultury materialnej, rzemiosł, handlu i usług lubelskich wsi i miasteczek w okresie międzywojennym.

  Miejsce zbiórki: Recepcja Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie


  Partnerzy
 • Brak
  możliwości
  zapisu

  12:00 Migawka Lubelska – UMCS

  Więcej...

  Spacery połączone z warsztatami zachęcającymi uczestników do poszukiwania wyjątkowego charakteru i niepowtarzalnego klimatu miasta. Fragment historii Lublina da się uchwycić. Zastyga w fotografii. Wydarzenie dotyczy wyjątkowości projektu miasteczka uniwersyteckiego. Trasa spaceru wiedzie przez dawne i współczesne obiekty architektoniczne zaprojektowane na cele edukacyjne na terenie Miasteczka Akademickiego.

  Miejsce zbiórki: przy pomniku Marii Curie-Skłodowskiej, naprzeciwko Biblioteki Głównej UMCS

  Uwaga: uczestnicy muszą posiadać własne aparaty fotograficzne


  Partnerzy
 • Brak
  możliwości
  zapisu

  12:00 Lublin City-Tour: Lubelski szlak walki i męczeństwa. Część II. „Plac Litewski – Śródmieście”

  Więcej...

  Trasa zaczyna się przy pomniku J. Piłsudskiego – twórcy niepodległego państwa polskiego. Pomnik Nieznanego Żołnierza symbolizuje wszystkich żołnierzy walczących o niepodległość. Pałac Lubomirskich przypomina o tworzeniu rządu w niepodległej Polsce. Pomnik Ofiar Holokaustu przywołuje tragedię Żydów w czasie II wojny światowej. Tablica przy gmachu Sądu Wojewódzkiego upamiętnia W. Cholewę, przywódcę Polski Podziemnej, wywiezionego do ZSRR. Przy ul. Chopina 18 jest tablica poświęcona więźniom NKWD. Przy ul. Lipowej jest cmentarz, gdzie znajdują się zbiorowe groby więźniów zamku oraz żołnierzy z I i II wojny światowej. Przy ul. Uniwersyteckiej znajduje się Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”. Dalej trasa prowadzi obok KUL, którego setną rocznicę powstania obchodzimy w tym roku. Przy ul. Głębokiej stoi Pomnik Katyński. Przy Alejach Racławickich jest Szpital Wojskowy, w którym w 1939 r. ratowano życie rannym żołnierzom.

  Miejsce zbiórki: plac Litewski, przy ul. Niecałej – między pałacem Czartoryskich a pałacem Lubomirskich

  Minimalny wiek uczestnika 10 lat.


  Partnerzy
 • Brak
  możliwości
  zapisu

  12:00 Wędrówka po Muzeum Wsi Lubelskiej z motywem – dobry chłop i dobry dziedzic u zarania Polski Odrodzonej

  Więcej...

  Kustosze Grzegorz Miliszkiewicz i Halina Stachyra pokażą ekspozycyjne wątki związane z wartościami i osiągnięciami II Rzeczypospolitej. Wybrane ekspozycje wnętrz i otwartych przestrzeni odnoszą się do lat 20. i 30. XX w. Ukazują tworzone przez Polskę Odrodzoną prawne warunki życia społecznego i gospodarczego i ich wpływ na sytuację chłopów, ziemian, ale także chrześcijańsko-żydowskiej społeczności miasteczek. Z myślą o dzieciach z rodzin wielopokoleniowych przygotowano rekwizyty i elementy kostiumów, tak by uczestnicy zajęć mogli podjąć role w „muzeum zdarzeń”, odegrać kilka scenek z życia codziennego Kazika, dziecka chłopskiego i Janusza, syna ziemianina. Zabytki, ekspozycje i ich interpretacja oraz rekwizyty umożliwiają wkroczenie w świat ówczesnej gospodarki, handlu, unifikacji systemu miar, szkolnictwa, sytuacji mniejszości żydowskiej. Poznamy oblicze patriotyzmu gospodarczego i przykłady wyrobów krajowych.

  Miejsce zbiórki: Recepcja Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, Al. Warszawska 96


  Partnerzy
 • Ilość wolnych miejsc

  13
  Zapisz się

  13:00 KUL jako równolatek Niepodległej. Historyczne przestrzenie KUL – prelekcja i warsztaty budowania makiet

  Więcej...

  Złożenie i sklejenie przestrzennej wizualizacji przedwojennych zabudowań KUL. Będzie to okazja do zaprezentowania i omówienia historii dawnych budynków uniwersytetu. Praca z każdą grupą warsztatową będzie podzielona na dwa etapy:

  1. prezentacja multimedialna: krótkie wprowadzenie historyczne, próba prześledzenia losów miejsca, gdzie obecnie znajduje się KUL, historia budynków przed przejęciem ich przez KUL (legenda o kradzieży relikwii drzewa Krzyża Świętego, drewniany kościół, zakon dominikanów obserwantów, kasacja zakonu, koszary wojsk austriackich i rosyjskich), następnie przekazanie przez Marszałka Piłsudskiego zabudowań na rzecz nowo powstałego Uniwersytetu, szpital wojskowy – II wojna światowa, powrót Uniwersytetu po wyzwoleniu. Zaprezentowane zostaną zdjęcia obrazujące przemianę całego terenu, zmianę funkcji pomieszczeń, powstawanie kolejnych budynków, różnice w koncepcjach urbanistycznych zabudowy tego obszaru miasta;
  2. warsztaty praktyczne – własnoręczne wykonanie makiety starego gmachu KUL.

  Zapewniamy wszystkie materiały potrzebne do zajęć.

  Miejsce zbiórki: KUL, Al. Racławickie 14, pod pomnikiem Papieża na dziedzińcu gmachu głównego

  Minimalny wiek uczestnika 16 lat.

  Formularz do pobrania w przypadku uczestnictwa osoby niepełnoletniej.

  Regulamin uczestnictwa w zajęciach.


  Partnerzy
 • Brak
  możliwości
  zapisu

  13:00 Perła lubelskiego przemysłu

  Więcej...

  Perła – Browary Lubelskie S.A. zaprasza do zwiedzania swoich podziemi, miejsca, gdzie jeszcze do niedawna warzono piwo. Uczestnicy wycieczki poznają m.in. bogatą historię Browaru, wydarzenia i postaci z nim związane. Dowiedzą się, jak wyglądał lubelski przemysł, a zwłaszcza browarnictwo w drugiej połowie XIX wieku. Zwiedzający będą mogli zobaczyć dawną warzelnię – miejsce uważane za „serce” każdego browaru. Zwieńczeniem podróży po zabytkowych zabudowaniach będzie degustacja potraw w Perłowej Pijalni Piwa.

  Miejsce zbiórki: Portiernia Perła – Browary Lubelskie S.A., ul. Bernardyńska 15

  Minimalny wiek uczestnika 18 lat.


  Partnerzy
 • Brak
  możliwości
  zapisu

  13:45 Skok na skarbiec lubelskich kupców

  Więcej...

  „To miała być prosta robota. Kto by pomyślał, że Lubelscy Kupcy zastawią na was pułapkę. Drzwi za wami zatrzasnęły się, a powietrza... Jakby coraz mniej...”

  Skarbiec Lubelskich Kupców to escape room powstały we współpracy Archiwum Kryminalnego, Let Me Out i Urzędu Miasta w ramach programu „Lubelscy Kupcy”. Wciel się w rolę włamywacza i spróbuj obrabować tajny skarbiec ukryty w podziemiach Starego Miasta. Uniknij systemów alarmowych, zmierz się ze stuletnią kasą pancerną i przede wszystkim uwolnij się z pułapki w ciągu 60 minut!

  Minimalny wiek uczestnika 12 lat.

  Miejsce zbiórki: ul. Złota 6, podziemia

  Uwaga: rezerwacja miejsca przez jedną osobę uprawnia do gry całą grupę (mechanika gry wymaga współpracy minimum 2 osób, jednorazowo w grze uczestniczyć może do 5 osób).


  Partnerzy
 • Brak
  możliwości
  zapisu

  14:00 Sto kajaków na stulecie odzyskania niepodległości. Spływ przez Lublin

  Więcej...

  Spływ kajakiem przez Lublin to propozycja dla wszystkich, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Impreza jest zaplanowana na dwie do trzech godzin, w czasie których uczestnicy przepłyną odcinek Bystrzycy od tamy przy Zalewie Zemborzyckim do pomostu przy ul. Firlejowskiej. Etap ten charakteryzuje się dużą zmiennością otoczenia i charakteru rzeki. Początkowo Bystrzyca płynie równolegle do ścieżki rowerowej w dzielnicy Wrotków, następnie przepływa pod mostami przy ul. Janowskiej i Diamentowej. Dalej mocno meandruje na wysokości Lubelskiego Klubu Jeździeckiego, a przepływając przez Śródmieście mamy doskonały widok na Stare Miasto. Kończymy za Mostem Kultury w dzielnicy Bronowice.

  Miejsce zbiórki: pomost kajakowy przy tamie nad Zalewem Zemborzyckim. Lublin, ul. Żeglarska

  Uwaga: do dyspozycji uczestników będzie 20 kajaków 2-osobowych;

  udział dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia jest możliwy pod opieką opiekunów prawnych;

  uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie;

  należy ubrać się stosownie do zapowiadanej pogody, zabrać ze sobą lekkie obuwie, napój i przekąskę;

  program imprezy: zbiórka, spływ do pomostu, koniec spływu. Uczestnicy wracają we własnym zakresie;

  W związku z remontem wiaduktu kolejowego na ulicy Janowskiej, koniec spływu przez Lublin, będzie miał miejsce przy kładce rowerowo-pieszej przed wiaduktem. Prowadzone prace remontowe uniemożliwiają przepłynięcie rzeką, a przenoszenie kajaków jest uciążliwe i niebezpieczne ze względu na brak pomostów i zwężenie ścieżki rowerowej. W przypadku pytań prosimy kontaktować się z wypożyczalnią kajaki.lublin.pl
   


  Partnerzy
 • Na wydarzenie
  nie obowiązują zapisy

  14:00 Złota Rybka w Oleju – rodzinny spacer uliczkami Starego Miasta oraz warsztaty

  Więcej...

  Na to wydarzenie nie obowiązują zapisy.

  Rodzinny, bogaty w ciekawostki spacer ul. Olejną, Rybną i Złotą zakończony warsztatami w formie Mini Miasteczka Zabaw – z ul. Rybną (wypychanie breloczka / poduszeczki w kształcie rybki), z ul. Olejną (rozpoznawania zapachów i eksperymentowanie z zapachami), z ul. Złotą (pozłacanie i produkcja papierowej biżuterii) – dodatkowo będzie stanowisko baniek, wyścigów ślimaków oraz rurociąg z kolorowymi piłeczkami. Czas trwania spaceru – ok. 1 godz., czas trwania warsztatów w Miasteczku – 2 godz.

  Miejsce zbiórki: na rogu ul. Szambelańskiej i ul. Olejnej


  Partnerzy
 • Brak
  możliwości
  zapisu

  14:00 Lublin City-Tour. Lubelski szlak walki i męczeństwa. Część I. „Podzamcze – Lemszczyzna – plac Litewski”

  Więcej...

  Wycieczka rozpoczyna się na placu Zamkowym, gdzie znajduje się pomnik żołnierzy WiN, ofiar stalinizmu, a Lampa Pamięci po drugiej stronie wiaduktu przypomina nam los ofiar żydowskiego getta. Przy ul. Kalinowszczyzna jest pomnik rozstrzelanych w grudniu 1939 r. 10 więźniów lubelskiego Zamku. W pobliżu końcowej części ul. Walecznych jest kaplica cmentarna z tablicami upamiętniającymi los żołnierzy wyklętych. Na rogu ul. Obywatelskiej znajduje się pomnik ułanów księcia Józefa Poniatowskiego, którzy stoczyli bitwę z Austriakami 14 maja 1809 r., a przy ul. Jaczewskiego postument upamiętniający walkę Polaków ze Szwedami w kwietniu 1656 r. Aleja Solidarności nawiązuje do politycznej aktywności Polaków w latach 80. XX w. Na murze klasztoru karmelitów jest tablica, informująca o losach więźniów UB. Pomnik Ofiar Holokaustu symbolizuje los narodu żydowskiego. Pomnik J. Piłsudskiego i pomnik Nieznanego Żołnierza jest wyrazem hołdu dla marszałka i żołnierzy walczących o niepodległość.

  Miejsce zbiórki: plac Zamkowy, przy schodach do Bramy Grodzkiej

  Minimalny wiek uczestnika 10 lat.


  Partnerzy
 • Na wydarzenie
  nie obowiązują zapisy

  15:00 Podróże w czasie. Lublin międzywojenny – wycieczka dla dzieci

  Więcej...

  Podróże w czasie to cykl wycieczek, opowiadający o historii Lublina, w atrakcyjny dla młodego odbiorcy sposób. W czasie każdej z wycieczek będzie okazja, aby odwołać się do konkretnego okresu z historii naszego miasta. W tym roku w rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – poprzez swoistą podróż w czasie – najmłodsi będą mieli okazję posłuchać o Lublinie międzywojennym, a w czasie spaceru odkryć Lublin z początku XX w. Pomogą w tym rzeczywiste miejsca związane z ważnymi wydarzeniami 1918 r. Uczestnicy spaceru dowiedzą się także, jak wyglądało życie codzienne w dawnym, wielokulturowym mieście i jak mijało dzieciństwo tych, którzy urodzili się w roku tak ważnym dla naszego miasta i kraju.

  Miejsce zbiórki: plac Litewski przy pomniku Józefa Piłsudskiego

  Minimalny wiek uczestnika 7 lat.


  Partnerzy
 • Na wydarzenie
  nie obowiązują zapisy

  15:00 Spacer w 100-lecie Niepodległości

  Więcej...

  Na to wydarzenie nie obowiązują zapisy.

  Zapraszamy na spacer obejmujący lata 1918–2018 z uwzględnieniem 20-letnich okresów w historii miasta i jego mieszkańców. Trasa przebiega od placu Katedralnego, przez Śródmieście, KUL aż do Miasteczka Akademickiego. Lublin międzywojenny (1918–1938) – okres odbudowy administracji, szkolnictwa oraz życia społecznego i kulturalnego. Lublin w czasach niemieckiego totalitaryzmu nazistowskiego i stalinowskiego (1939–1958) to dla społeczności okres terroru i prześladowań. Lublin nowych perspektyw (1958–1980), czas nowych inwestycji przemysłowych, budownictwa mieszkaniowego i obiektów kultury oraz pontyfikatu Jana Pawła II. Lublin transformacji (1981–1999) to zmiany systemu politycznego i gospodarczego, czas przekształcania lubelskich zakładów przemysłowych, powstawania nowych przedsiębiorstw i nowoczesnych technologii. Lublin współczesny (2000–2018) – okres integracji europejskiej i pozyskania środków z funduszy europejskich na kluczowe projekty i inwestycje w mieście.

  Miejsce zbiórki: plac Katedralny, przy wejściu do Archikatedry Lubelskiej


  Partnerzy
 • Brak
  możliwości
  zapisu

  15:00 Widoki i panoramy Lublina – prelekcja i wycieczka piesza

  Więcej...

  Lublin położony na wzgórzach posiada wspaniałe walory widokowe. Unikalna architektura wpisana w staromiejskie zabudowania nadaje miastu niepowtarzalny klimat. Szlak lubelskich panoram połączy miejsca pokazujące Lublin z różnych perspektyw, a fachowa obsługa przewodnicka zapewni bogaty zasób informacji. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na miejsca i wydarzenia, które w znaczący sposób wpisały się w historię walk o wolność Ojczyzny. Spacer rozpocznie się w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej, a zakończy na wzgórzu Czwartek. Wycieczkę poprzedzi wykład ilustrowany pokazem zdjęć związanych z tematyką wydarzenia.

  Miejsce zbiórki: Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Jezuicka 1/3


  Partnerzy
 • Brak
  możliwości
  zapisu

  15:00 Migawka Lubelska – UMCS

  Więcej...

  Spacery połączone z warsztatami zachęcającymi uczestników do poszukiwania wyjątkowego charakteru i niepowtarzalnego klimatu miasta. Fragment historii Lublina da się uchwycić. Zastyga w fotografii. Wydarzenie dotyczy wyjątkowości projektu miasteczka uniwersyteckiego. Trasa spaceru wiedzie przez dawne i współczesne obiekty architektoniczne zaprojektowane na cele edukacyjne na terenie Miasteczka Akademickiego.

  Miejsce zbiórki: przy pomniku Marii Curie-Skłodowskiej, naprzeciwko Biblioteki Głównej UMCS

  Uwaga: uczestnicy muszą posiadać własne aparaty fotograficzne


  Partnerzy
 • Brak
  możliwości
  zapisu

  15:15 Skok na skarbiec lubelskich kupców

  Więcej...

  „To miała być prosta robota. Kto by pomyślał, że Lubelscy Kupcy zastawią na was pułapkę. Drzwi za wami zatrzasnęły się, a powietrza... Jakby coraz mniej...”

  Skarbiec Lubelskich Kupców to escape room powstały we współpracy Archiwum Kryminalnego, Let Me Out i Urzędu Miasta w ramach programu „Lubelscy Kupcy”. Wciel się w rolę włamywacza i spróbuj obrabować tajny skarbiec ukryty w podziemiach Starego Miasta. Uniknij systemów alarmowych, zmierz się ze stuletnią kasą pancerną i przede wszystkim uwolnij się z pułapki w ciągu 60 minut!

  Minimalny wiek uczestnika 12 lat.

  Miejsce zbiórki: ul. Złota 6, podziemia

  Uwaga: rezerwacja miejsca przez jedną osobę uprawnia do gry całą grupę (mechanika gry wymaga współpracy minimum 2 osób, jednorazowo w grze uczestniczyć może do 5 osób).


  Partnerzy
 • Na wydarzenie
  nie obowiązują zapisy

  16:00 Wybitni lublinianie w czasach niewoli i odzyskania niepodległości przez Polskę – gra miejska

  Więcej...

  Na to wydarzenie nie obowiązują zapisy.

  Podczas gry uczestnikom przybliżone zostaną sylwetki wybitnych jednostek działających w dziedzinie szeroko pojętej kultury i nauki, które odegrały dużą rolę w dziele odzyskania przez Polskę niepodległości oraz osób, które przyczyniły się do rozkwitu lubelskiej kultury po odzyskaniu niepodległości. Uczestnicy przemieszczają się z mapą po oznakowanych stacjach, np. szkolnictwo powszechne, ludzie nauki, ludzie literatury, artyści. Ostatnia stacja: utworzenie z udostępnionych materiałów techniką scrapbookingu pamiątkowej książeczki (minikompendium wiedzy o poznanych osobach).

  Miejsce zbiórki: Zespół Szkół Ekonomicznych im. A. J. Vetterów, Bernardyńska 14

  Minimalny wiek uczestnika 10 lat.


  Partnerzy
 • Na wydarzenie
  nie obowiązują zapisy

  16:00 Lubelskie ślady Marii Skłodowskiej-Curie

  Więcej...

  W minionym roku obchodziliśmy 150. rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, dwukrotnej noblistki w dziedzinie fizyki i chemii, której dzieciństwo związane jest z ziemią lubelską. Wnuczka Józefa Skłodowskiego, wybitnego dyrektora gimnazjum gubernialnego, jest patronką Uniwersytetu, Liceum Ogólnokształcącego, znanej ulicy w sercu miasta. Poświęcono jej także dwa pomniki. Podczas spaceru można będzie usłyszeć o powstaniu UMCS, historii nadania imienia tej uczelni, a także o wakacjach Marii spędzanych w Zawieprzycach, odwiedzinach Lublina, sukcesach i najbliższej rodzinie. Uczestnicy spaceru wyruszą spod pomnika patronki Uniwersytetu w Miasteczku Akademickim ulicami Marii Skłodowskiej, Narutowicza do dawnego gimnazjum gubernialnego (obecnie Instytut Pedagogiki UMCS), następnie do archikatedry, gdzie pozostawiła ślad w trakcie swej ostatniej podróży do Lublina i jednej z ostatnich do Polski.

  Miejsce zbiórki: plac Marii Curie-Skłodowskiej, przy pomniku


  Partnerzy
 • Brak
  możliwości
  zapisu

  16:00 Lublin City-Tour: Lubelski szlak walki i męczeństwa. Część II. „Plac Litewski – Śródmieście”

  Więcej...

  Trasa zaczyna się przy pomniku J. Piłsudskiego – twórcy niepodległego państwa polskiego. Pomnik Nieznanego Żołnierza symbolizuje wszystkich żołnierzy walczących o niepodległość. Pałac Lubomirskich przypomina o tworzeniu rządu w niepodległej Polsce. Pomnik Ofiar Holokaustu przywołuje tragedię Żydów w czasie II wojny światowej. Tablica przy gmachu Sądu Wojewódzkiego upamiętnia W. Cholewę, przywódcę Polski Podziemnej, wywiezionego do ZSRR. Przy ul. Chopina 18 jest tablica poświęcona więźniom NKWD. Przy ul. Lipowej jest cmentarz, gdzie znajdują się zbiorowe groby więźniów zamku oraz żołnierzy z I i II wojny światowej. Przy ul. Uniwersyteckiej znajduje się Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”. Dalej trasa prowadzi obok KUL, którego setną rocznicę powstania obchodzimy w tym roku. Przy ul. Głębokiej stoi Pomnik Katyński. Przy Alejach Racławickich jest Szpital Wojskowy, w którym w 1939 r. ratowano życie rannym żołnierzom.

  Miejsce zbiórki: plac Litewski, przy ul. Niecałej – między pałacem Czartoryskich a pałacem Lubomirskich

  Minimalny wiek uczestnika 10 lat.


  Partnerzy
 • Brak
  możliwości
  zapisu

  16:00 „Wielokulturowość Lubelszczyzny w dwudziestoleciu międzywojennym” - osadnictwo ludności żydowskiej – prelekcja i degustacja

  Więcej...

  Tematem spotkania będzie osadnictwo żydowskie na terenie Lublina i Lubelszczyzny, ze szczególnym uwzględnieniem dwudziestolecia międzywojennego. W programie zaplanowano prelekcję i pokaz teledysków z muzyką żydowską, natomiast na odkrycie nowych smaków można liczyć, biorąc udział w degustacji dań kuchni żydowskiej.

  Opracowanie i prowadzenie:
  dr hab. Adam Kopciowski, Kierownik Zakładu Kultury i Historii Żydów UMCS

  Miejsce zbiórki: Trybunał Koronny

   


  Partnerzy
 • Brak
  możliwości
  zapisu

  16:45 Skok na skarbiec lubelskich kupców

  Więcej...

  „To miała być prosta robota. Kto by pomyślał, że Lubelscy Kupcy zastawią na was pułapkę. Drzwi za wami zatrzasnęły się, a powietrza... Jakby coraz mniej...”

  Skarbiec Lubelskich Kupców to escape room powstały we współpracy Archiwum Kryminalnego, Let Me Out i Urzędu Miasta w ramach programu „Lubelscy Kupcy”. Wciel się w rolę włamywacza i spróbuj obrabować tajny skarbiec ukryty w podziemiach Starego Miasta. Uniknij systemów alarmowych, zmierz się ze stuletnią kasą pancerną i przede wszystkim uwolnij się z pułapki w ciągu 60 minut!

  Minimalny wiek uczestnika 12 lat.

  Miejsce zbiórki: ul. Złota 6, podziemia

  Uwaga: rezerwacja miejsca przez jedną osobę uprawnia do gry całą grupę (mechanika gry wymaga współpracy minimum 2 osób, jednorazowo w grze uczestniczyć może do 5 osób).


  Partnerzy
 • Na wydarzenie
  nie obowiązują zapisy

  17:00 Baby Tour – Lublin 1918 – wycieczki dla rodziców z niemowlętami i malutkimi dziećmi

  Więcej...

  Na to wydarzenie nie obowiązują zapisy.

  Baby Tour to wycieczki dla rodziców z niemowlętami i malutkimi dziećmi, w czasie których niestraszny przewodnikowi jest spontaniczny śmiech, płacz, czy też gaworzenie najmłodszych uczestników (przewodnik sam często jest z towarzyszącym mu maluchem). To cykl spacerów przygotowany z myślą o rodzicach i opiekunach najmłodszych mieszkańców Lublina. To swobodna wędrówka bez pośpiechu, a jeśli będzie potrzeba, znajdzie się chwila i na karmienie, i na przewijanie. W tym roku będzie to spacer wyjątkowy, poświęcony odzyskaniu niepodległości. Będzie okazja odwiedzić miejsca szczególnie związane z historia ruchu niepodległościowego. Temat wycieczki przybliży moment odzyskania przez Polskę niepodległości jesienią 1918 r. oraz historię Lublina międzywojennego.

  Miejsce zbiórki: przed basztą na dziedzińcu zamkowym

   


  Partnerzy
 • Ilość wolnych miejsc

  0

  17:00 VII bieg po prawdziwym Lublinie 1918–2018

  Więcej...

  To pomysł na zwiedzanie miasta w biegu, z udziałem biegających przewodników. Zwiedzanie koncentruje się zarówno na zabytkach, jak i na miejscach, do których nie dociera się podczas typowego pieszego zwiedzania. Poznamy historie, anegdoty i ciekawostki dotyczące nie tylko centrum miasta, ale i peryferii. Opowiemy o tym, co jest widać obecnie, oraz o tym, co znajdowało się w mijanych miejscach w przeszłości. Tematem przewodnim biegu będzie 100-lecie odzyskania niepodległości. Na około 15–20 km trasie wycieczki biegowej znajdą się miejsca związane z wydarzeniami 1918 r., takie jak plac Litewski, koszary świętokrzyskie, menaż – kasyno wojskowe – Klub Społeczny, plac Katedralny, okolice dworca kolejowego – przedmieście Piaski, miasto żydowskie: więzienie na Zamku i Kuchnia Ludowa na Szerokiej, kinoteatr „Rusałka”, Hotel Victoria, pałac gubernatorski. Odwiedzimy również dalsze zakątki miasta w poszukiwaniu czynników, które podczas minionych 100 lat wpłynęły na obecną tożsamość miasta.

  Miejsce zbiórki: Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Lublinie, ul. Jezuicka 1/3

  Minimalny wiek uczestnika 16 lat.

  Uwaga: osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w biegu za pisemną zgodą opiekuna prawnego;

  bieg wymaga ogólnej sprawności fizycznej i dyspozycyjności, żeby pokonać trasę 15-20 km w tempie nie niższym niż 6 min/km;

  ponadto wymaga się bezwzględnego przestrzegania zasad ruchu drogowego oraz stosowania się do zaleceń przewodników;

  uczestnictwo odbywa się na własną odpowiedzialność, uczestnicy oczekujący ubezpieczenia powinni się ubezpieczyć we własnym zakresie.


  Partnerzy
 • Brak
  możliwości
  zapisu

  17:00 „Graj w sztukę!” – gra w przestrzeni Galerii Labirynt

  Więcej...

  To forma gry miejskiej, skierowana do osób dorosłych, która tym razem rozegra się we wnętrzu – „planszę” stanowić będzie budynek Galerii Labirynt oraz przestrzeń dzielnicy Wieniawa. Podzieleni na zespoły uczestnicy będą rozwiązywać zagadki dotyczące sztuki, poznawać Galerię od wewnątrz i na zewnątrz. Każda z grup odwiedzi poszczególne stacje: wystawy, pomieszczenia, dzieła sztuki w przestrzeni miejskiej znajdujące się w pobliżu instytucji, gdzie odnajdą zadania ukryte w kopertach. W ramach gry uczestnicy będą musieli zrealizować autorskie instalacje, odnaleźć znajdujące się na ekspozycjach dzieła sztuki, zdobyć informacje związane z historią instytucji. Gwarantujemy dobrą zabawę, szybkie tempo, garść informacji na temat Galerii i sztuki współczesnej oraz nagrody.

  Miejsce zbiórki: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, księgarnia

  Minimalny wiek uczestnika 18 lat.


  Partnerzy
 • Brak
  możliwości
  zapisu

  17:30 Regionalne Muzeum Cebularza – interaktywne pokazy w żywym muzeum

  Więcej...

  W trakcie godzinnych pokazów animatorzy wcielający się w rolę piekarza i legendarnej Esterki opowiedzą historię i legendę powstania cebularza, a także ciekawostki związane z Lublinem i poszczególnymi składnikami wypieku. Pomiędzy opowieściami goście zapraszani będą do aktywnego udziału w powstawaniu cebularzy. Każdy pokaz zakończy się degustacją ciepłych cebularzy lubelskich, a także każdy uczestnik dostanie autorską grę miejską „Z cebularzem przez Lublin”. Całość pokazu jest skonstruowana w sposób angażujący wiele zmysłów. Ponadto w muzeum znajduje się wystawa zdjęć z całego procesu wypiekania cebularzy metodą tradycyjną.

  Miejsce zbiórki: ul. Szewska 4


  Partnerzy
 • Brak
  możliwości
  zapisu

  18:15 Skok na skarbiec lubelskich kupców

  Więcej...

  „To miała być prosta robota. Kto by pomyślał, że Lubelscy Kupcy zastawią na was pułapkę. Drzwi za wami zatrzasnęły się, a powietrza... Jakby coraz mniej...”

  Skarbiec Lubelskich Kupców to escape room powstały we współpracy Archiwum Kryminalnego, Let Me Out i Urzędu Miasta w ramach programu „Lubelscy Kupcy”. Wciel się w rolę włamywacza i spróbuj obrabować tajny skarbiec ukryty w podziemiach Starego Miasta. Uniknij systemów alarmowych, zmierz się ze stuletnią kasą pancerną i przede wszystkim uwolnij się z pułapki w ciągu 60 minut!

  Minimalny wiek uczestnika 12 lat.

  Miejsce zbiórki: ul. Złota 6, podziemia

  Uwaga: rezerwacja miejsca przez jedną osobę uprawnia do gry całą grupę (mechanika gry wymaga współpracy minimum 2 osób, jednorazowo w grze uczestniczyć może do 5 osób).


  Partnerzy
 • Brak
  możliwości
  zapisu

  19:00 Tajemnice Starego Miasta

  Więcej...

  Zapraszamy na wieczorny spacer po Starym Mieście od „kuchni”, to znaczy na podwórka, które kryją malownicze drewniane ganki, oficyny i detale architektoniczne. Dla filmowców to one często grały główne role m.in. w filmach fabularnych „Chopin – pragnienie miłości”, „Panie Dulskie” czy „Kronika wypadków miłosnych”. Wędrówkę zaczniemy od Wzgórza Zamkowego, skąd wyruszymy do Bramy Grodzkiej i ukrytego w jej przyziemiu „korzenia miasta”, zajrzymy na tarasy widokowe przy Grodzkiej 15, odwiedzimy urocze podwórka przy Grodzkiej, Złotej, przy pl. Rybnym i na tyłach uliczki Ku Farze oraz zajrzymy na podwórka kamienic opasujących Rynek. Przy Baszcie Półokrągłej wysłuchamy opowieści o cyrkaczu świec, a następnie dotrzemy do Wieży Trynitarskiej, aby wspiąć się po krętych schodach i z wysokości 40 m spojrzeć na dachy i zaułki Starego Miasta.

  Miejsce zbiórki: przed wejściem na Zamek Lubelski


  Partnerzy