Rezygnacja

7 maja

 • 09:30 Dworki dawnego Lublina - wycieczka rowerowa

  Propozycja przygotowana przez Lubelski Klub Turystyki Kolarskiej Welocyped działający przy PTTK Oddziale Miejskim w Lublinie. Trasa wycieczki wiedzie ulicami Lublina, pokazując dawne dworki i rezydencje rodów magnackich i ziemiańskich osiedlających się dawniej wokół miasta. To bardzo lubiane połączenie zwiedzania miasta z turystyką aktywną.

  Miejsce zbiórki: Dworek Graffa, ul. Łęczyńska

  uwaga: partner ubezpiecza uczestników NNW, w związku z tym bezwzględnie na minimum 3 dni przed imprezą, po otrzymaniu sms-em potwierdzenia udziału w imprezie należy przesłać na adres mailowy pttklublin@wp.pl następujące dane osobowe niezbędne do ubezpieczenia: imię i nazwisko, PESEL i adres zamieszkania. Każdy uczestnik wycieczki musi posiadać sprawny technicznie rower wyposażony zgodnie z obowiązującymi przepisami. Z uwagi na miejski charakter i poruszanie się m.in. po drogach publicznych oraz ścieżkach rowerowych uczestnicy wycieczek poruszać się będą zgodnie z przepisami ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Ze względów bezpieczeństwa Organizatorzy zalecają jazdę w kaskach rowerowych oraz używanie kamizelek odblaskowych i/lub innych elementów zwiększających widoczność uczestników na drodze.


  Partnerzy
 • 09:30 Rodzinny Puchar Sezonu Lublin w Marszach na Orientację

  Poprzez realizację Rodzinnego Pucharu Sezonu Lublin w Marszach na Orientację chcemy zachęcić rodziny do aktywnego spędzania swojego wolnego czasu w rodzinnym gronie, w otoczeniu kompleksów leśnych znajdujących się w Lublinie. Uczestnikami będą drużyny rodziców z dziećmi w każdym wieku, które będą miały do przejścia dystans 3-5 kilometrów. Klasyfikacja łączna obejmie obydwie edycje. Na wszystkich uczestników, którzy wezmą udział w imprezie czekać będą medale i dyplomy, a dla najlepszych puchary. Dokładny opis dojazdu oraz mapę – schemat można znaleźć na stronie www.juraszewski.pl.

  Miejsce zbiórki: Stary Las (Gaj): północno– wschodni skraj lasu, przy ul. Stary Gaj

  Uwaga: imprezy w terenie leśnym – partner ubezpiecza uczestników NNW, w związku z tym bezwzględnie na minimum 3 dni przed imprezą, po otrzymaniu sms-em potwierdzenia udziału w imprezie należy przesłać na adres mailowy: juraszewski@tlen.pl następujące dane osobowe niezbędne do ubezpieczenia: imię i nazwisko, PESEL i adres zamieszkania.


   


  Partnerzy
 • 10:00 Spacer herstoryczny śladami lubelskich kobiet nauki, działaczek na rzecz edukacji

  Kolejne spotkanie z wyjątkowymi kobietami. Spacer śladami nie(znanych) lublinianek: naukowczyń, działaczek oświatowych, pierwszych lubelskich studentek i wykładowczyń. Uczestnicy poznają miejsca, z którymi były związane Narcyza Żmichowska, Józefa Kunicka, Wanda Półtawska. Trasa wiedzie przez Miasteczko Akademickie, Stare Miasto oraz Śródmieście, gdzie na odkrycie czekają kamienice, podwórka oraz zakamarki pełne nieznanych lub zapomnianych opowieści.

  Miejsce zbiórki: przy Pomniku Marii CurieSkłodowskiej na Miasteczku Akademickim


   


  Partnerzy
 • 10:00 Gra miejska „Zdobądź koronę królewską Zygmunta Augusta”

  Gra miejska przebiega w wyznaczonych miejscach zwanych punktami kontrolnymi, w których uczestnicy otrzymują do wykonania zadania. Następnie w drużynach wypełniają karty startowe. Za każdą prawidłową odpowiedź przyznawany jest jeden punkt w postaci znaczka – królewskiej korony. Gra rozpoczyna się na dziedzińcu Zamku Lubelskiego, a kończy przy Pomniku Unii Lubelskiej na Placu Litewskim. Po wyjściu z Zamku uczestnicy otrzymują plakietki z postaciami królów, dworzan i kontynuują grę już jako orszak królewski.  

  Miejsce zbiórki: przed wejściem do Zamku Lubelskiego


  Partnerzy
 • 10:00 Lubelskie zagadki z audioguidem – gra miejska

  Na to wydarzenie nie obowiązują zapisy.

  Uczestnicy gry wypożyczają audioprzewodniki w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej. Dodatkowo otrzymują kartę pytań odnoszących się do szlaku staromiejskiego oraz jubileuszu nadania Lublinowi praw miejskich. Osoby, które dobrze wykonają zadanie otrzymają pamiątkowy dyplom. Dodatkowe informacje: Wypożyczenie audioguide’a jest bezpłatne. Wymagane jest wpłacenie kaucji zwrotnej w wysokości 100 zł za każde wypożyczone urządzenie, okazanie dokumentu tożsamości oraz wypełnienie karty wypożyczenia. Dostępna jest także anglojęzyczna wersja zabawy.

  Miejsce: Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Jezuicka 1/3

  uwaga: wydarzenie dostępne w godzinach 10.00-17.00 do wyczerpania audioprzewodników (dostępnych jest 30 zestawów)


  Partnerzy
 • 10:00 Quest Lublin 700

  Na to wydarzenie nie obowiązują zapisy.

  Poznaj historię Lublina zagłębiając się w magiczne zaułki Starego Miasta. Pomoże ci w tym Quest Lublin 700, z którym dotrzesz zarówno do miejsc znanych, jak i tych mniej uczęszczanych. Na osoby, które prawidłowo odgadną hasło czeka pamiątkowy dyplom z najstarszą znaną pieczęcią Lublina. Życzymy wspaniałej zabawy!

  Miejsce: Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Jezuicka 1/3

  uwaga: wydarzenie dostępne w godzinach 10.00-17.00 do wyczerpania kart questowych


  Partnerzy
 • 10:00 Spływ rodzinny z Prawiednik

  Wspólny spływ kajakowy okaże się z pewnością wspaniałą przygodą dla rodzin z dziećmi. Poza  wysiłkiem na świeżym powietrzu, odkrywaniem nowych miejsc zazwyczaj nieosiągalnych z lądu, uczestnicy mają możliwość bezpośrednio obcować z przyrodą i podziwiać jej piękno. Do dyspozycji są wygodne, nowe kajaki, doskonałe do pokonania ok. dwugodzinnej trasy. Na zakończenie wyprawy na uczestników będzie czekał rozpalony grill, miejsce piknikowe i plac zabaw dla dzieci.

  Miejsce zbiórki: parking przy  ul. Krężnickiej 6 skąd nastąpi transport uczestników busem na start.

  Uwaga: udział dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia jest możliwy pod opieką opiekunów prawnych. Uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie.
  Program imprezy: zbiórka, przewóz uczestników do Prawiednik, spływ do Ośrodka na Marinie, zakończenie spływu. Po zakończeniu – piknik oraz wspólne grillowanie. Organizator zapewnia ognisko i produkty żywnościowe na piknik - napoje we własnym zakresie.


   


  Partnerzy
 • 10:30 Podróże w czasie. Rok 1317 i XIV wiek w Lublinie – wycieczki dla dzieci

  Jak wyglądał Lublin w XIV wieku, kiedy nadano mu prawo miejskie? Czym na co dzień zajmowali się dorośli, a co robiły dzieci? Jakie potrawy królowały w kuchni? Jaka moda panowała na ulicach?  To tylko kilka pytań, na które znajdziemy odpowiedź na wycieczce Podróże w czasie – rok 1317 i XIV wiek w Lublinie, którą poprowadzi przewodnik w stroju nawiązującym do czasów, kiedy to Lublin stał się miastem…

  Miejsce zbiórki: dziedziniec Zamku Lubelskiego

  Uwaga: wiek uczestników – minimum 6 lat


   


  Partnerzy
 • 10:30 Spacer szlakiem Komisarza Maciejewskiego - Spacer II – Czwartek

  Bardzo lubiane spacery po raz kolejny pojawią się podczas „Sezonu Lublin”. Tym razem do wyboru będą trzy trasy. Przeznaczone są szczególnie dla tych, którzy przez twórczość Marcina Wrońskiego „zarwali” niejedną noc. Szlak wiedzie przez nieco mroczne i tajemnicze a nawet  niebezpieczne miejsca. Bądźcie ostrożni...

  Miejsce zbiórki: róg ul. Staszica i ul. Zielonej – Pałac Potockich


  Partnerzy
 • 10:30 Metropolitalne Seminarium Duchowne – zwiedzanie

  Na to wydarzenie nie obowiązują zapisy.

  Trzy wieki istnienia Seminarium Duchownego w Lublinie sprawiło, iż miejsce to przepełnione jest epokowymi zabytkami, a jego mury i wnętrze są świadectwem pięknej historii. W ramach „Sezonu Lublin 2017” powstałe w 1714 roku Metropolitalne Seminarium Duchowne po raz kolejny otwiera swoje drzwi dla gości.

  Miejsce zbiórki: przy wejściu, ul. Prymasa Wyszyńskiego 6


   


   


  Partnerzy
 • 11:00 Żydzi w Lublinie. Podzamcze i Synagoga Chewra Nosim

  To kolejny spacer po miejscach związanych z historią i kulturą lubelskich Żydów. Ten spacer to okazja do poznania historii i topografii dawnej dzielnicy żydowskiej na Podzamczu. Zwiedzimy także Izbę Pamięci Żydów Lubelskich w synagodze Chewra Nosim przy ulicy Lubartowskiej oraz weźmiemy udział w krótkim warsztacie dotyczącym symboliki judaizmu.

  Miejsce zbiórki: Plac Zamkowy - przy schodach


  Partnerzy
 • 11:00 Wycieczka „Szlakiem legend lubelskich”

  Wycieczki są propozycją skierowaną do najmłodszych odkrywców. Podczas spaceru po Starym Mieście dzieci poznają historię miasta poprzez najciekawsze lubelskie opowieści i podania. Towarzyszyć im będzie miejski przewodnik oraz lubelski koziołek. Impreza ma charakter interaktywny, pobudzający wyobraźnię dzieci, zachęcający do aktywnego udziału w odkrywaniu tajemnic Lublina

  Miejsce zbiórki: Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Jezuicka 1/3


  Partnerzy
 • 12:00 Śledztwo w Archiwum Kryminalnym Lublin, rok 1936

  „Zlecenie, które dostaliście, już na dzień dobry pachniało podejrzanie. Nie wzięlibyście go, gdybyście od dwóch miesięcy nie zalegali z czynszem, a od miesiąca z pensją dla sekretarki. Prywatny detektyw nie opływa w dostatki nawet w amerykańskich filmach, co dopiero w naszej umęczonej Rzeczpospolitej. – Błogosławionej pamięci Leo Mehringer, za życia marszand, obecnie denat, Rynek 8, tuż przy komisariacie – powiedziała przez telefon takim głosem, że tylko nagrać na płytę i rozkoszować się w samotne wieczory. – Nie boicie się chyba naruszyć policyjnych pieczęci?”

  Weź udział w kryminalnej grze escape room w atmosferze przedwojennego Lublina. Rozwiąż zagadki, zmierz się z czasem i pamiętaj – ucieczka z pokoju to dopiero początek...

  Miejsce: Archiwum Kryminalne, ul. Rynek 8

  Uwaga: rezerwacja miejsca przez jedną osobę uprawnia do gry całą grupę (mechanika gry wymaga współpracy minimum 2 osób, jednorazowo w grze uczestniczyć może do 5 osób).


   


  Partnerzy
 • 12:00 Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  Na to wydarzenie nie obowiązują zapisy.

  Tematyka ta budzi coraz większe zainteresowanie, szczególnie wśród pokolenia powojennego. Spacer „Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych” na terenie Lublina prowadzi do miejsc, w których stosowano represje wobec żołnierzy podziemia niepodległościowego. Zapraszamy nie tylko pasjonatów tej tematyki, ale też każdego, kto zechce poszerzyć swoją wiedzę na temat tej trudnej, choć tak bardzo nieodległej historii naszego miasta.

  Miejsce zbiórki: Plac Zamkowy, Pomnik Zaporczyków


  Partnerzy
 • 12:00 Spacer quizowy po zabytkach życia codziennego w Lublinie

  Kustosze zabiorą uczestników na wędrówkę z elementami rywalizacji - grami, quizami i konkursami z wykorzystaniem bezpośredniego kontaktu z zabytkami. Spośród ok. 7 tys. zabytków znajdujących się w zbiorach Muzeum Wsi Lubelskiej wybrano kilkadziesiąt eksponatów. Istotą przygotowanych zagadek są funkcje zabytków, ich nazwy, konteksty, w jakich uczestniczyły w codzienności Lublina. Będzie też zestaw muzealnych rekwizytów do zidentyfikowania po dźwięku i rekwizytów do rozpoznania wyłącznie po dotyku. W finale konkursu zostaną wykorzystane mapy Lublina z 1931 roku. Spacer zakończy prezentacja multimedialna, ukazująca historyczne i ikonograficzne konteksty zagadek spaceru quizowego.

  Miejsce zbiórki:  Recepcja Muzeum Wsi Lubelskiej


   


  Partnerzy
 • 12:00 Zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej z przewodnikiem

  Uczestnicy Sezonu zapoznają się z najciekawszymi ekspozycjami lubelskiego skansenu, w tym sektora Miasteczko i jego najnowszymi ekspozycjami, które zwiedzać można dopiero od kilku sezonów. Wycieczka będzie okazją do poznania historii rodzin, kultury materialnej (w tym rzemiosł, handlu i usług) lubelskich wsi i miasteczek.

  Miejsce zbiórki:  Recepcja Muzeum Wsi Lubelskiej


  Partnerzy
 • 12:30 Metropolitalne Seminarium Duchowne – zwiedzanie

  Na to wydarzenie nie obowiązują zapisy.

  Trzy wieki istnienia Seminarium Duchownego w Lublinie sprawiło, iż miejsce to przepełnione jest epokowymi zabytkami, a jego mury i wnętrze są świadectwem pięknej historii. W ramach „Sezonu Lublin 2017” powstałe w 1714 roku Metropolitalne Seminarium Duchowne po raz kolejny otwiera swoje drzwi dla gości.

  Miejsce zbiórki: przy wejściu, ul. Prymasa Wyszyńskiego 6


   


   


  Partnerzy
 • 13:00 Baby Tour. Lublin 700 lat temu...

  Na to wydarzenie nie obowiązują zapisy.

  Wycieczki dla rodziców z niemowlętami Baby Tour to wycieczka po Starym Mieście dla rodziców i opiekunów z malutkimi dziećmi - szczególnie z niemowlętami. Jest to spokojny spacer, przygotowany wprawdzie dla dorosłych uczestników, ale tempem dostosowany do rodziców niosących swoje maluszki w chuście czy też pchających wózki. Jeśli w wycieczce będzie uczestniczyło także rodzeństwo najmłodszych, opowiemy historie również dla nich. 

  Miejsce zbiórki: Plac po Farze

  Uwaga: wycieczka przeznaczona dla rodziców i ich dzieci oraz pozostałych opiekunów z najmłodszymi dziećmi w wieku 0-4 lata.


   


  Partnerzy
 • 13:30 Śledztwo w Archiwum Kryminalnym Lublin, rok 1936

  „Zlecenie, które dostaliście, już na dzień dobry pachniało podejrzanie. Nie wzięlibyście go, gdybyście od dwóch miesięcy nie zalegali z czynszem, a od miesiąca z pensją dla sekretarki. Prywatny detektyw nie opływa w dostatki nawet w amerykańskich filmach, co dopiero w naszej umęczonej Rzeczpospolitej. – Błogosławionej pamięci Leo Mehringer, za życia marszand, obecnie denat, Rynek 8, tuż przy komisariacie – powiedziała przez telefon takim głosem, że tylko nagrać na płytę i rozkoszować się w samotne wieczory. – Nie boicie się chyba naruszyć policyjnych pieczęci?”

  Weź udział w kryminalnej grze escape room w atmosferze przedwojennego Lublina. Rozwiąż zagadki, zmierz się z czasem i pamiętaj – ucieczka z pokoju to dopiero początek...

  Miejsce: Archiwum Kryminalne, ul. Rynek 8

  Uwaga: rezerwacja miejsca przez jedną osobę uprawnia do gry całą grupę (mechanika gry wymaga współpracy minimum 2 osób, jednorazowo w grze uczestniczyć może do 5 osób).


   


  Partnerzy
 • 14:30 Spacery szlakiem komisarza Maciejewskiego - Spacer III – Śródmieście i Wieniawa

  Bardzo lubiane spacery po raz kolejny pojawią się podczas „Sezonu Lublin”. Tym razem do wyboru będą trzy trasy. Przeznaczone są szczególnie dla tych, którzy przez twórczość Marcina Wrońskiego „zarwali” niejedną noc. Szlak wiedzie przez nieco mroczne i tajemnicze a nawet  niebezpieczne miejsca. Bądźcie ostrożni...

  Miejsce zbiórki: róg ul. Staszica i ul. Zielonej – Pałac Potockich


  Partnerzy
 • 15:00 Śledztwo w Archiwum Kryminalnym Lublin, rok 1936

  „Zlecenie, które dostaliście, już na dzień dobry pachniało podejrzanie. Nie wzięlibyście go, gdybyście od dwóch miesięcy nie zalegali z czynszem, a od miesiąca z pensją dla sekretarki. Prywatny detektyw nie opływa w dostatki nawet w amerykańskich filmach, co dopiero w naszej umęczonej Rzeczpospolitej. – Błogosławionej pamięci Leo Mehringer, za życia marszand, obecnie denat, Rynek 8, tuż przy komisariacie – powiedziała przez telefon takim głosem, że tylko nagrać na płytę i rozkoszować się w samotne wieczory. – Nie boicie się chyba naruszyć policyjnych pieczęci?”

  Weź udział w kryminalnej grze escape room w atmosferze przedwojennego Lublina. Rozwiąż zagadki, zmierz się z czasem i pamiętaj – ucieczka z pokoju to dopiero początek...

  Miejsce: Archiwum Kryminalne, ul. Rynek 8

  Uwaga: rezerwacja miejsca przez jedną osobę uprawnia do gry całą grupę (mechanika gry wymaga współpracy minimum 2 osób, jednorazowo w grze uczestniczyć może do 5 osób).


   


  Partnerzy
 • 15:00 Z łyżką przez wieki – smaki średniowieczne i staropolskie

  Na to wydarzenie nie obowiązują zapisy.

  Już od czasów pradawnych człowiek przywiązywał wagę do tego, co spożywał. Na uczestników czekają warsztaty, degustacje, pokazy m.in.: pokaz toczenia garnków na kole garncarskim, możliwość wytoczenia garnka dla siebie z napisem 700 LAT LUBLINA, pokaz kulinarny i degustacja zupy z pokrzyw, grochu z kapustą przygotowywanych na palenisku nad ogniskiem, pokaz dawnego warzenia piwa, tłoczenia roślin oleistych, historia pozyskiwania miodu. Wydarzeniu towarzyszy również prezentacja strojów średniowiecznych i uzbrojenia rycerzy.

  Miejsce: Błonia pod Zamkiem Lubelskim

  Uwaga: wstęp na pokazy i warsztaty bez ograniczeń


   


  Partnerzy
 • 15:30 Migawka lubelska

  Spacery połączone z warsztatami zachęcającymi uczestników do poszukiwania wyjątkowego charakteru i niepowtarzalnego klimatu miasta. Fragment z 700-letniej historii Lublina da się uchwycić. Zastyga w fotografii. Dajmy się oczarować!

  Miejsce zbiórki: Plac Zamkowy – przy schodach

  Uwaga: uczestnicy muszą posiadać własne aparaty fotograficzne

   


  Partnerzy
 • 16:00 Gra miejska „Muzyczny Ogród Saski”

  Na to wydarzenie nie obowiązują zapisy.

  Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście..., zanuciłby Jonasz Kofta..., przywodząc na myśl obraz biblijnego Raju. Ogród Saski, wpisany w 1982 roku do rejestru zabytków województwa lubelskiego, obchodzi w 2017 roku swoje 180-lecie i na pewno zasługuje na wyróżnienie i przypomnienie w jubileuszowym roku istnienia miasta. Gra miejska jako forma nowoczesnego i aktywnego zwiedzania, pozwoli uczestnikom poznać tajemnice tego miejsca.

  Miejsce zbiórki: przy Domku Saskim

   


  Partnerzy
 • 16:30 Śledztwo w Archiwum Kryminalnym Lublin, rok 1936

  „Zlecenie, które dostaliście, już na dzień dobry pachniało podejrzanie. Nie wzięlibyście go, gdybyście od dwóch miesięcy nie zalegali z czynszem, a od miesiąca z pensją dla sekretarki. Prywatny detektyw nie opływa w dostatki nawet w amerykańskich filmach, co dopiero w naszej umęczonej Rzeczpospolitej. – Błogosławionej pamięci Leo Mehringer, za życia marszand, obecnie denat, Rynek 8, tuż przy komisariacie – powiedziała przez telefon takim głosem, że tylko nagrać na płytę i rozkoszować się w samotne wieczory. – Nie boicie się chyba naruszyć policyjnych pieczęci?”

  Weź udział w kryminalnej grze escape room w atmosferze przedwojennego Lublina. Rozwiąż zagadki, zmierz się z czasem i pamiętaj – ucieczka z pokoju to dopiero początek...

  Miejsce: Archiwum Kryminalne, ul. Rynek 8

  Uwaga: rezerwacja miejsca przez jedną osobę uprawnia do gry całą grupę (mechanika gry wymaga współpracy minimum 2 osób, jednorazowo w grze uczestniczyć może do 5 osób).


   


  Partnerzy
 • 17:00 Dawny Lublin przemysłowy – prelekcja i wycieczka piesza

  Wydarzenie jest okazją do zapoznania się z przemysłowym dziedzictwem miasta w teorii i praktyce. Podczas spotkania prezes Klubu Turystyki Pieszej „Niezależni” przy OM PTTK w Lublinie podzieli się swoją wiedzą na ten temat. Następnie autor prezentacji zaprosi gości na spacer szlakiem dawnego przemysłu lubelskiego.

  Miejsce zbiórki: Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Jezuicka 1/3


  Partnerzy
 • 19:00 Kocham, Lublin, Szanuję. Harmonie miasta.

  Na to wydarzenie nie obowiązują zapisy. Do udziału upoważniają wejściówki odebrane w kasie Teatru Starego.

  Z okazji jubileuszu 5-lecia Teatru, który zbiegł się w czasie z wyjątkową, bo 700. rocznicą lokacji Lublina, zapraszamy Państwa w podróż – refleksję, podróż – poszukiwanie nieuchwytnego genius loci naszego miasta. Kocham, Lublin, Szanuję będzie muzyczno–filmową impresją na temat rodzinnego miasta autora projektu, Bartka Wąsika. Najpierw był film – realizowany przez ponad rok we współpracy z Agatą Grzybowską i Robertem Migasem w różnych zakamarkach Lublina. Obrazowi towarzyszyć będzie na równych prawach muzyka, którą pianista skomponował i wykonał  na scenie.

  „Życzyłbym sobie, by słuchając i oglądając Kocham, Lublin, Szanuję widzowie na nowo odnaleźli w sobie empatię i miłość do tego miasta. Ten projekt jest moją wizją, ale przecież każdy z nas nosi w sercu „swój” Lublin” – Bartek Wąsik.

  Miejsce: Teatr Stary w Lublinie

  uwaga: wejściówki na wydarzenie będą wydawane w godzinach pracy kasy Teatru w dwóch turach: od 19 kwietnia (I tura, w której zostanie rozdysponowana połowa biletów) i od 21 kwietnia (II tura); 1 osoba może odebrać wejściówki dla maksymalnie 2 osób.

  Uwaga: 105 miejsc z pełną widocznością i 60 miejsc z ograniczoną widocznością

   


  Partnerzy