<

Zapraszamy na spacery

6 Kwiecień 2017

Przedstawiamy ofertę spacerów tegorocznego Sezonu Lublin. Zachęcamy do poznania historii Lublina, biografii ciekawych postaci oraz odkrycia nieznanych miejsc na mapie.

 

Wśród propozycji Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego znajdziemy:

 • Spacery historyczne z cyklu:7 spacerów na 700-lecie miasta, które poprowadzą zwiedzających przez 7 kolejnych wieków pokazując fascynującą historię Lublina (29 i 30 kwietnia, 1, 2, 4 i 6 maja).
 • Tradycje jarmarków lubelskich od Średniowiecza do XX w. to wędrówka podczas której uczestnicy dowiedzą się jakie produkty sprzedawano, skąd przybywali do nas kupcy, gdzie składowali swoje towary (29 kwietnia).
 • Szlak Konstytucji 3-go Maja na którym przewodnicy opowiedzą o związanych z Lublinem twórcach ustawy rządowej: Potockich, Staszicu czy pierwszym konstytucyjnym prezydencie miasta Teodorze Gretz-Gruellu (3 maja).
 • Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych prowadzący do miejsc, w których stosowano represje wobec żołnierzy podziemia niepodległościowego (29 kwietnia, 7 maja).
 • Spacer Industrialny Lublin zapozna zwiedzających z historią dawnego Lublina rozjaśnionego światłem latarni gazowych (6 maja).
 • Szlakiem bł. ks. Stanisława Mysakowskiego podczas którego uczestnicy zobaczą południowe krańce miasta, w tym malowniczą rzekę Nędznicę, las Rudka, rzekę Bystrzycę i oczywiście miejsca związane z działalnością księdza (29 kwietnia).
 • (Nie)Szczęśliwa Miłość w Lublinie to wycieczka adresowana do wszystkich chętnych chcących posłuchać mało znanych a często frapujących i wzruszających historii miłosnych (4 maja).

Inni partnerzy zapraszają na:

 • Spacer "Dawny Lublin przemysłowy" przygotowany przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną (LROT) będący okazją do zapoznania się z przemysłowym dziedzictwem miasta (7 maja).
 •  „Dawny Lublin. Mieszkańcy i przejezdni” to seria spacerów przygotowana przez Muzeum Lubelskie. Pierwszy z nich „Gościnny Lublin - o dawnych zajazdach i hotelach” pokazuje Lublin jako otwarte, tolerancyjne i wielokulturowe miasto (2 maja). Druga propozycja „Archidiakońska, Królewska czy Przechodnia - skąd się wzięły nazwy lubelskich ulic„ pozwali przenieść się do dawnego Lublina, poznać losy mieszkańców i zagłębić się w ich życie codzienne (5 maja).
 • Spacer po Lublinie czasów Bolesława Prusa przygotowany przez Studio Format podczas którego spojrzymy na XIX-wieczny Lublin oczami pisarza. Trasę spaceru wyznaczy XIX-wieczna mapa, ryciny, zdjęcia oraz artykuły z epoki (29 kwietnia).
 • Spacer „Lubelskie legendy na dobranoc dla dorosłych” przygotowany przez LUBLublin na którym poznamy zarówno bardziej znane, jak i niedostępne na co dzień legendarne historie naszego miasta (29 kwietnia, 2 i 6 maja).
 • Trzy szlaki herstoryczne stworzone przez Fundację Her Story prowadzące śladami lubelskich kobieta nauki, artystek i działaczek kultury oraz znanych lubelskich żydówek (29 i 30 kwietnia, 2, 3, 6 i 7 maja).

Muzem na Majdanku poprowadzi „Szlakiem niemieckiej okupacji Lublina”. Podczas spaceru przewodnicy Państwowego Muzeum na Majdanku oprowadzą po ważnych lecz często zapomnianych miejscach związanych z niemiecką okupacją Lublina (28 kwietnia, 3 i 6 maja).

Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków zaprasza na spacer po cmentarzu przy ul. Lipowej na którym odnaleźć możemy wiele przykładów wysokiej klasy rzeźb (28 kwietnia). Kolejną propozycją Konserwatora jest „Miasto Lublin w projektach europejskich dotyczących ochrony dziedzictwa kulturowego”. Podczas spaceru i prezentacji zaprezentowane zostaną prace przy budowie modelu 3D miasta oraz wybranych obiektów zabytkowych (28 kwietnia).

Historię Żydów mieszkających w Lublinie przybliży nam biuro podróży Rootka Tours, które przygotowało trzy spacery:

 • Żydzi w Lublinie. Stary i nowy cmentarz oraz Jesziwa (4 maja);
 • Żydzi w Lublinie. Szlak Pamięci. Spacer granicami getta (6 maja);
 • Żydzi w Lublinie. Podzamcze i Synagoga Chewra Nosim (7 maja).

Dla osób lubiących dreszczyk emocji atrakcje przygotowało Lubelskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników Turystycznych „Pogranicze”. Fanów twórczości Marcina Wrońskiego zapraszamy na spacery szlakiem Komisarza Maciejewskiego (2,6,7  maja), które wiodą przez nieco mroczne, tajemnicze a nawet niebezpieczne miejsca. Dla osób o mocnych nerwach stowarzyszenie przygotowało "Spacer z duchami" (5 i 6 maja) podczas którego będzie można zobaczyć miejsca, które kiedyś obchodzono szerokim łukiem i sprawdzić czy nadal w nich straszy.